Varis için Hangi Doktora Gidilir?

Bacaklarda bulunan toplardamarların genişlemesi haline varis denir. Bacaklarımızdaki toplardamarlar kirli kanı yer çekiminin tersi yönünde temizlenmesi için akciğerlere ve kalbe taşırlar. Bu damarların içinde kanın akışını düzenleyen kapaklar vardır. Kapaklarda hasar oluştuğunda kanın yer çekimiyle aşağı yönde basınç oluşturmasıyla yüzeysel toplardamarlarda varisler oluşur.

Bacaklarda mavi mor şişlikler, ayaktayken artan ağrı, uyuşukluk hissi, gece krampları ve kaşınma bu hastalığın belirtileridir.

* Genellikle 50 yaş üzeri insanlarda görülür.
* Obezitelerde,
* Hamilelerde,
* Mesleği gereği devamlı ayakta duranlarda,
* Kalp damar hastalığı olanlarda,
* Hareketsiz bir yaşam sürdürenlerde,
* Ailesinde varis bulunan üyelerde sıklıkla görülür.

Varis için Hangi Bölüme Gidilir?

Bacaklarında bu hastalığı görenler hangi bölüme gidilir kaygısı taşıyorlar. MHRS sistemini arayarak ya da bir doktordan yardım isteyerek hangi bölüme gidilir cevabını alabilirler.


Hastanelerin kalp-damar cerrahisine gitmeleri gerektiğini öğrenen hastalar bu sefer de varis için hangi doktora gidilir sorusunu soruyorlar. Hastaların varis için hangi doktora gidilir sorusuyla merak ettikleri, alanında uzman hangi doktora gidilmesi gerektiğidir.

Kalp ve damar uzmanı doktorlar bu hastalığın tedavisini gerçekleştiriyorlar. İster devlet hastanelerinde isterse özel hastanelerde tedavi olunabilir.

Varis Nasıl Tedavi Ediliyor?

Günümüzde en çok kullanılan yöntem lazerle tedavidir. Damar yakılarak hastalık tedavi ediliyor. Radyofrekans yöntemiyle de damar içine radyo dalgaları gönderilerek damar yakılır. Bu iki işlemde de sınırlı uyuşturma uygulanır ve hastalar günübirlik taburcu edilir.


Muhammet İkbal YILDIZ | CEO

Muhammet İkbal YILDIZ, ülkenin en iyi yazarlarından biridir. Halen haberler23.com yerel gazetesinde yazarlık yapmakta, iyi bir teknoloji uzmanı ve bilgisayar mühendisidir. Psikoloji dalında 35 sertifikası ile her türlü insanın algılayacak ve yorumlayacak tecrübeye sahiptir. Kimya, Matematik bölümleri okumuş ve Gürcü dili de bilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir