Bilgi

TC Kimlik No İle SRC Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Src belgesi sorgulama işlemi artık eskisi kadar zor olmayan hatta daha da kolay olan işlemlerden biridir. Src belgesi, özellikle otobüs, tır, kamyon kısacası yolcu ve yük taşımak için sürücülerin alması gereken zorunlu bir belgedir.  Bu belge bu taşıtları kullanabilme hakkına sahip olduğunuzu gösteren mesleki yeterlilik belgesi de denebilir. Bu nedenle src kartı sorgulama işlemi yapılması gereken işlemler arasında yerini alır.

Tc Kimlik No ile Src Sorgulama

Src belgesi sorgulama tc no ile oldukça basit bir işlemdir. Bunun için yapılması gereken bir kaç küçük işlem bulunmaktadır. Aksi taktirde sorgulama işlemi mümkün değildir. İnternet’in gelişmesi ve aklımıza gelecek her bir işlemin İnternet üzerinden yapılması ile birlikte tc ile src sorgulama işlemi yapılabilir bir duruma gelmiştir. Yapılacak ilk işlem size en yakın ptt şubesine uğramak olmalıdır. Ptt şubesine kimlik ile birlikte gittikten sonra şubeden E-devlet şifresi istemeniz gerekiyor. Bu şifreyi aldıktan sonra ise kolay bir şekilde src sorgulama yapabilirsiniz.

SRC Belgesi Sorgulama Ekranı

Bu işlemli yapmak için ilk önce E-Devlet sistemine,  https://www.turkiye.gov.tr/ linkinden T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra izlemeniz gereken yol şu şekildedir:

  • Ana sayfadaki “Kurumlar” sekmesinden Sosyal Güvenlik Kurumu’nu seçmeniz gerekmektedir.
  • Ardından kurum hizmetleri listelenmektedir.
  • Bu listeden “Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama” hizmetini sorgulayarak gerekli belgenizi alabilirsiniz.

Doğrudan hizmete ulaşmak için https://www.turkiye.gov.tr/udvh-mesleki-yeterlilik-belgesi-sorgulamaduzenleme linkine tıklayabilirsiniz. Fakat her halükarda T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi girerek kimlik doğrulaması yapmanız talep edilmektedir. Bu nedenle e-Devlet şifreniz yoksa mutlaka edinmeniz gerekmektedir.

Src Begelsi Almak İçin Gerekli Evraklar

  • 25.02.2003 tarihinden önce alınmış olan C, D, E sınıfına sahip ehliyetin fotokopisi
  • Nüfus cüzdanı veya yeni kimlik kartı fotokopisi
  • 2 adet vesikalık fotoğraf ( 4,5 x 6 cm ebatlarında )
  • Kimlik ücretinin yatırıldığına dair makbuz
  • Src 1, Src 2, Src 3, Src 4 türlerinden hangisinin istendiğine dair dilekçe
  • Ehliyet GBT güncellemesi ( eski tip ehliyetler için gereklidir. )

PTT SRC Sorgulama İşlemleri

Artık ptt src sorgulama ile src belgesinin nerede olduğunu sorgulayabilir ve gönderinin ne zaman size ulaşacağını rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bunun için yapılması gereken ptt gönderi takibi incelesi yaparak src belgesi nerede bunu öğrenebilirsiniz. Bu işlemi arama motorlarından ptt sitesine ziyaret edip daha sonra gönderi sorgulama alanını bularak oradan yapabilirsiniz.

Doğrudan hizmete ulaşmak için ise https://gonderitakip.ptt.gov.tr/ linkine tıklayabilirsiniz. Açılacak olan sayfa da 13 haneli barkod numarası isteyecek. Bu numara sizin telefonunuza gelen mesaj da yer almaktadır. Numarayı boş alana girdikten sonra Sorgula butonunu tıklayın. İşlem sonrasında src belgesi nerede olduğu bilgisi karşınıza gelecektir.

Gazi Üniversitesi SRC Belgesi Sorgulama

SRC belgesi eskiden Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilmekte ve tüm işlemleri yapılmakta idi. Ama artık Gazi Üniversite ile imzalanan bir protokol neticesinde bu işlemlerin tamamı üniversiteye devredilmiştir. Bu nedenle gazi üniversitesi src belgesi verdiğinden dolayı sorgulama işlemini gazi üniversitesi üzerinden de rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı