Bilgi

SGK Provizyon Sorgulama Belgesi Nasıl Alınır?

SGK provizyon sorgulama belgesi, e-Devlet üzerinden görüntülenebilmektedir. Sağlık sigortasından yararlanıp yararlanmadığını kontrol etmek isteyen çalışanlar, Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi ile SGK provizyon sorgulama işlemini kolaylıkla halledebilmektedir. Sorgulama işleminden sonra dilenirse, bu belge e-Devlet üzerinden çıkartılabilmektedir. Ayrıca Alo 170 destek hattını arayarak ya da SGK online hizmetler üzerinden hak sahipliği kontrolü hizmetinden faydalanılarak da provizyon sorgulaması yapıldığı bilinmektedir. Fakat bu sorgulamalar sonucunda müstehaklık belgesi verilmemektedir. Bu yüzden belgeyi almak için Sosyal Sigortalar Kurumu’na başvurmak veya e-Devlet sisteminden indirmek dışında şu an için başka bir yol bulunmamaktadır.

SGK E-Devlet Provizyon Sorgulama

E-Devlet SPAS Müstehaklık Sorgulama hizmeti ile SGK provizyon sorgulama yapılabilmekte ve bu belge sistem üzerinden alınabilmektedir. E-Devlet sistemine,  https://www.turkiye.gov.tr/ linkinden T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra izlemeniz gereken yol şu şekildedir:

 • Ana sayfadaki “Kurumlar” sekmesinden Sosyal Güvenlik Kurumu’nu seçmeniz gerekmektedir.
 • Ardından kurum hizmetleri listelenmektedir.
 • Bu listeden “SPAS Müstehaklık Sorgulama” hizmetine tıklayarak provizyon sorgulaması yapabilmektesiniz.

Doğrudan hizmete ulaşmak için https://www.turkiye.gov.tr/spas-mustahaklik-sorgulama linkine tıklayabilirsiniz. Fakat her halükarda T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi girerek kimlik doğrulaması yapmanız talep edilmektedir. Bu nedenle e-Devlet şifreniz yoksa mutlaka edinmeniz gerekmektedir.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır

E-Devlet sistemine giriş şifresi, başta SGK provizyon sorgulama belgesi olmak üzere hemen her devlet işiniz için gerekmektedir. Çünkü devlet kurumlarına gidip sıra bekleyerek yapacağınız pek çok işlem, e-Devlet sistemi üzerinden saniyeler içerisinde yapılmaktadır. E-Devlet sistemine girişlerinde, e-Devlet şifresi dışında elektronik imza ve internet bankacılıkları gibi başka seçenekler de bulunmaktadır. Fakat herkes elektronik imza sahibi veya internet bankacılığı kullanıcısı olmadığı için şifre pek çok işi için zorunluluk olmuştur. E-Devlet şifresi almak için yapmanız gereken tek şey PTT şubelerini ziyaret etmektir. PTT şubelerine kimlik kartınız ile yapacağınız başvurularla birkaç dakika içerisinde ve 1-2 TL karşılığında e-Devlet şifresi sahibi olunabilmektedir.

T.C. Kimlik No İle Provizyon Sorgulama

Provizyon sorgulama işlemi T.C. ile Sosyal Güvenlik Kurumu online uygulamalar portalı üzerinden yapılabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan “T.C. Kimlik Numarası ile Hak Sahipliği Kontrolü” hizmeti üzerinden provizyon sorgulaması yapıldığı bilinmektedir. Bu hizmete ulaşmak için http://e.sgk.gov.tr/wps/portal/vatandas/Ilgili+Diger+Uygulamalar/esgkMustehaklik linkine tıklayabilir veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Öncelikli olarak yapmanız gereken Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesini ziyaret etmektir.
 • Ardından e-SGK sekmesine tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfada vatandaşlara yönelik verilen hizmetlerin bulunduğu “Vatandaş” sekmesi bulunmaktadır.
 • Bu sayfada “T.C. Kimlik Numarası Hak Sahipliği” sekmesine tıklamanız gerekmektedir.
 • Açılan sayfa üzerinden “T.C. kimlik numarası ile” seçeneğine tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Önemle belirtmek gerekir ki, bu hizmetten faydalanarak yalnızca provizyon sorgulaması yapılmaktadır. Onaylı bir SGK provizyon sorgulama belgesi edinilememektedir. Bu sebeple belgeye ihtiyacınız varsa, sorgulamanızı e-Devlet üzerinden yapmanız veya Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat giderek belgeyi talep etmeniz gerekmektedir.

SGK Provizyon Alma

Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık provizyonu, genel sağlık sigortası kapsamında sağlık yardımlarından faydalanılmasını sağlamaktadır. SGK provizyon sorgulaması yapılmasının temel sebebi, bu hak sahipliğinin aktive edilip edilmediğini öğrenmektir. SGK sağlık yardımlarını almaya hak kazanıp kazanmadığınız bu sorgulama sonucunda anlaşılmaktadır. Buna göre sorgulama sonunda “Müstehaktır” yazısı çıktığı takdirde sağlık yardımı alabileceğiniz anlaşılmaktadır.

SGK Provizyon Otomatik Aktivasyon

SGK sağlık provizyonu otomatik olarak yapılmaktadır. Bununla birlikte bazı kişiler için bu aktivasyon otomatik olarak gerçekleştirilmemektedir. Bu kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine bizzat giderek dilekçe vermesi gerekmektedir. Otomatik aktivasyon yapılmayan kişiler şunlardır:

 • 18 yaş üstü çocuklar
 • Sigortalı çalışan aile bireyleri
 • Okumayan çocuklar
 • Bakılan anne ve baba

Bu kişiler arasında olmadığı halde sağlık provizyonu yapılmayan kişiler de Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine giderek veya Alo 170 destek hattını arayarak bilgi sahibi olmalıdır. Dilekçe talep edilmesi halinde, bu dilekçeyi kurum müdürlüklerine götürerek aktivasyon işlemlerini gerçekleştirebilirler. Öğrencilerden, öğrenci belgesi de talep edilebilmektedir.

E-Devlet Öğrenci Belgesi Alma

E-Devlet Kapısı sistemi ile öğrenci belgesi alma işlemi gerçekleştirilebildiği gibi belge için tek seçenek bu değildir. Okuduğunuz kurum müdürlüklerinden talep ettiğiniz takdirde de öğrenci belgesi edinebilmektesiniz. Öğrenci belgesi, bazı SGK hizmetlerinden faydalanmak için talep

edilebildiği gibi öğrenci kartı avantajlarından yararlanmak için de kullanılabilmektedir. Bu sebeple öğrenci belgesi alımı e-Devlet sistemine de aktarılarak, öğrencilere kolaylık sağlanmıştır. E-Devlet sistemi üzerinden öğrenci belgesi alabilmek için izlenmesi gereken yol şu şekildedir:

 • E-Devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir.
 • Ardından E-Devlet ana sayfası üzerinden “Kurumlar” sekmesine tıklanmalıdır.
 • Listelenen kurumlar arasından “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” seçilmelidir.
 • Son olarak YÖK hizmetleri arasından “Öğrenci Belgesi Sorgulama” hizmetine tıklanmalıdır.

Emeklilik Durumu Sorgulama

Emeklilik kaydı sorgulaması, e-Devlet sistemi ve SGK internet sitesi üzerinden yapabileceğiniz bir diğer işlemdir. E-Devlet sistemini kullanarak bu hizmetten faydalanabilmek için yapmanız gereken ilk şey e-Devlet sistemine; e-Devlet şifresi, elektronik imza veya anlaşmalı bankaların internet sitesi üzerinden giriş yapmaktır. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • E-Devlet Kurumlar sekmesinden Sosyal Güvenlik Kurumu seçeneğine tıklamak
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinden “4A Emeklilik Kaydı” sekmesine tıklamak
 • Son olarak “Sorgula” seçeneğine tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilmektesiniz.

SGK T.C. ile Emeklilik Sorgulama

T.C. kimlik numarası ile emeklilik sorgulama hizmeti Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulmaktadır. Bu sayede e-Devlet şifresi olmadığı için sisteme giriş yapamayanlar yalnızca T.C. kimlik numaraları ve emeklilik talep yıllarını sisteme girerek emeklilik durumu sorgulamalarını yapabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilik durumu sorgulamaları için https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ linkine tıklayarak sorgulamanızı gerçekleştirebilmektesiniz.

SGK İletişim Kanalları

Sosyal Güvenlik Kurumu iletişim seçenekleri ile SGK provizyon sorgulama işlemi dahil pek çok konuda bilgi alabilmektesiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan bilgi alınması gereken işlemler arttıkça elbette ki iletişim kanallarının yoğunluğu da günden güne artmaktadır. Bu sebeple Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından birçok iletişim kanalı oluşturulmuştur. Bu iletişim kanallarından ilki kurum müdürlükleri irtibat numarasıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun her ilde müdürlükleri bulunmaktadır. Bu müdürlüklerin irtibat numaraları ve adresleri kurumun resmi internet sitesinde yayınlanmaktadır. Kurum müdürlüklerine ulaşmak için resmi sitede şehir tercihi yapmanız ve ardından listelenen müdürlükler arasında ulaşmak istediğiniz müdürlüğü seçmeniz gerekmektedir. Kurum müdürlükleri irtibat numaraları haricinde diğer iletişim kanalları şu şekildedir:

 • Merkez Birimleri: Bu kurumlar tüm SGK hizmetlerine bakan müdürlüklerin aksine, yalnızca tek hizmet için hazırlanmış müdürlüklerdir. Örneğin, Genel Sağlık Sigortası Müdürlüğü yalnızca genel sağlık sigortası hizmetleriyle ilgilenmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu sitesi üzerinden iletişim sekmesine tıkladığınızda “Merkez Birimleri” seçeneği çıkmaktadır. Bu seçenek üzerinden merkez birimlerin irtibat numaralarına ulaşabilmektesiniz.
 • Telefon Rehberi: Telefon rehberi hizmeti Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesinde sunulan bir diğer hizmettir. Bu hizmet üzerinden ulaşmak istediğiniz SGK birimini seçebilmektesiniz. Seçiminizin ardından “Ara” seçeneğine tıkladığınızda, irtibat numaraları görüntülenmektedir.
 • Alo 170 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim Merkezi: Alo 170 destek hattı üzerinden tüm SGK hizmetleri için destek alınmaktadır. Ayrıca Alo 170 online işlemler seçeneği ile internet üzerinden de destek sağlanabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı