Bilgi

SGK İstirahat Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK rapor parası sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden veya Çalışma ve Sosyal Hizmetler çağrı merkezi aranarak yapılabilmektedir. Çalışamadığı dönemler için iş göremezlik raporu alan kişiler, bu süreçte de ücret almaya hak kazanmaktadır. Devlet tarafından SGK istirahat parası için iş göremezlik ödeneği hazırlanmıştır. Bu ödenek üzerinden istirahat parası ödemeleri yapılmaktadır. Bu ödemelerin en temel sebebi SGK’lı çalışanların rapor alarak çalışamadıkları dönemlerde, ücret alamayarak mağdur olmalarını engellemektir.

Süt parası emzirme ödeneği yazımızı da inceleyebilirsiniz.

SGK Rapor Sorgulama E-Devlet

SGK iş göremezlik ödemesi sorgulama hizmeti e-Devlet sistemi üzerinden sunulmaktadır. Bu nedenle hizmetten faydalanabilmenin ilk koşulu https://www.turkiye.gov.tr/ linkine tıklayarak, e-Devlet sistemine giriş yapmaktır. Sisteme giriş yaptıktan sonra izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • E-Devlet sistemi ana sayfasında bulunan “Kurumlar” sekmesine tıklanması gerekmektedir.
 • Ardından yapmanız gereken, listelenen kurumlar arasından “Sosyal Güvenlik Kurumu” sekmesine tıklamaktır.
 • Açılan sayfada e-Devlet sisteminde sunulan Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri listelenmektedir.
 • Hizmet listesinden “4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme” hizmetine tıklayarak, SGK istirahat parası sorgulamaları yapılabilmektedir.

E-Devlet Şifresi Alma

E-Devlet Kapısı hizmeti şifre ile çalışan bir sistemdir. Giriş yapılırken şifre istenmesinin en temel sebebi artık pek çok devlet hizmetlerinin bu sistem üzerinde yapılabilmesidir. Bu nedenle vatandaşların güvenliğinin sağlanması amacıyla girişlerin T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile yapılması düzenlenmiştir. E-Devlet şifresi sahibi olmak için yapılması gereken tek şey PTT şubelerine gidilerek e-Devlet şifresi talep etmektedir. Bu sayede cüzi bir ücret karşılığı kısa süre içerisinde şifre alınmaktadır. E-Devlet şifresi olmaksızın sisteme girmek isteyenler için ise birkaç farklı seçenek daha bulunmaktadır. Bu seçenekler ve giriş yöntemleri şu şekildedir:

 • Elektronik İmza: E-Devlet sistemine elektronik imza ile giriş yapılabilmektedir. Elektronik imza esasında sizin internet üzerindeki işlemlerinizde ıslak imzanız yerine geçmektedir. Bu nedenle e-Devlet sistemine güvenli giriş yapılabilmek için tercih edilen yollardan biridir.
 • İnternet Bankacılığı: Anlaşmalı bankalardan birinin internet bankacılığı hizmetini kullanmakta iseniz, bu hizmete giriş yapıp “e-Devlet’e Giriş” seçeneğine tıklayarak da sisteme kolaylıkla giriş yapabilmektesiniz.

Rapor Parası Sorgulama Telefon

İstirahat parası sorgulaması telefon ile yapılabilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi’nin aranması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından oluşturulan bu iletişim merkezi, SGK hizmetleri konusunda her türlü desteği sağlamaktadır. Bu sayede SGK istirahat parası sorgulamaları da e-Devlet sistemine giriş yapmaya gerek kalmaksızın yapılabilmektedir. Fakat Sosyal Güvenlik Kurumu çağrı merkezi yoğun olarak hizmet veren bir destek hattı olduğu için çağrı merkezi temsilcisine bağlanmak 15 dakikayı bulabilmektedir. Bu sebeple e-Devlet şifresi sahipleri, e-Devlet hizmetini kullanarak rapor parası sorgulamasını tercih etmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu çağrı merkezi telefon numarası:

 • 170

Alo 170 hattını arayarak rapor parası sorgulama hizmeti almanız gerektiğinde kimlik kartınızı önceden hazırlamanız işlemlerinizi hızlandırmaktadır. Çünkü sorgulama işleminizin yapılabilmesi için sizden T.C. kimlik numarası gibi bilgiler talep edilmektedir. Tarafınızdan istenecek bazı bilgiler şunlardır:

 • Adınız ve soyadınız
 • Çalıştığınız kurum
 • Rapor süreniz
 • Çalışma süreniz

Alo 170 Çalışma Saatleri

Alo 170 çağrı merkezi çalışma saatleri 7 gün 24 saattir. Yani her gün mesai saatleri olmaksızın hizmet verilmektedir. Çalışma ücretleri, iş göremezlik ödemeleri hatta işveren ile ilgili şikayetler gibi her türlü hizmet Alo 170 hattı aranarak alınabilmektedir.

Alo 170 Online İşlemler Rapor Parası

Alo 170 hattı online işlemler istirahat parası hakkında destek sunmaktadır. Alo 170 destek hattı aranarak yapılabilecek tüm işlemler, online işlemler üzerinden de yapılabilmektedir. Hatlardaki yoğunluk sebebiyle daha hızlı hizmet verebilmek için kurulan Alo 170 Online İşlemler, rapor parası sorgulama hizmeti için de kullanılabilmektedir. http://www.alo170.gov.tr/ bağlantısına tıklanarak rapor parası sorgulama hizmeti almak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • Alo 170 online işlemler sayfasında “Canlı Destek” hizmeti bulunmaktadır. İlk olarak bu hizmete tıklamanız gerekmektedir.
 • Ardından “Alo 170 Bilgi Formu” sekmesi açılmaktadır. Bu sekmede sizden; adınız, soyadınız, T.C. kimlik numaranız, cep telefonu numaranız, e-posta adresiniz ve görüşme sebebiniz istenmektedir.
 • Ardından “Konuşmayı Başlat” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.
 • Bu sayede kısa sürede çağrı merkezi görevlileriyle irtibat sağlanmaktadır.
 • Konuşma başladıktan sonra rapor parası sorgulaması talep ederek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Rapor Parası Sorgulama PTT

İstirahat parası PTT üzerinden alınmaktadır. İş göremezlik raporunu çalıştığı kuruma teslim eden kişilerin durumu Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun iş göremezlik raporuna verdiği onaydan sonra paranız PTT üzerinden tarafınıza yatırılmaktadır. Rapor parası yatırıldıktan sonra tarafınıza SMS gönderilerek bilgilendirme yapılmaktadır. Fakat bunun haricinde PTT üzerinden bir sorgulama mekanizması bulunmamaktadır. Sorgulama işlemleri yalnızca e-Devlet sistemi üzerinden ve Alo 170 destek hattından yapılabilmektedir. Dilerseniz Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek de her zaman rapor paranızın sorgulamasını yapabilirsiniz. Fakat yoğunluktan dolayı uzun süre sıra beklenmesi sebebiyle tercih edilen bir yöntem değildir.

Rapor Parası Hesaplama

İstirahat parası hesaplamaları, bu konuda hizmet veren internet siteleri üzerinden zahmetsiz bir şekilde yapılmaktadır. http://www.calismadunyasi.com/rapor-parasi.html linkine tıklayarak rapor parası hesaplaması yapabilmek için vermeniz gereken bilgiler şunlardır:

 • Kaç gün raporlu olduğunuz
 • Son 3 aydaki toplam brüt ücretiniz
 • Son 3 aydaki prim durumunuz
 • Son 3 aydaki prim sayınız

Asgari ücretle çalışan bir kişinin rapor parası elimizdeki güncel bilgilere göre 2019 yılı için şu şekildedir:

 • Ayakta yapılan tedavilerde 1 gün için 56,84 TL
 • Yatılarak yapılan tedavilerde 1 gün için 42,63 TL

Rapor Parası Alabilmek İçin Gerekenler

İstirahat parası almak için gereken şartlar şu şekildedir:

 • İş göremezlik raporu alan kişilere rapor parası ödemesi yapılırken aranan ilk şart son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigorta primi ödemelerinin yapılmış olmasıdır.
 • 3 günden daha az süreli iş göremezlik raporlarında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor parası ödemesi yapılmamaktadır. Yani 3 günlük rapora sahipseniz yalnızca 1 günü için ödeme alabilmektesiniz.
 • Herhangi bir sıkıntısı olmadığı halde rapor alarak işten kaçmaların önüne geçmek için getirilen bir diğer şart ise raporunuzda teşhis bulunmasıdır. Eğer raporunuz herhangi bir hastalığa bağlı olarak düzenlenmemişse, tarafınıza ödeme yapılmamaktadır.
 • Rapor bilgilerinizin, bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi gerekmektedir.

Tüm bu şartları sağlayan kişiler, raporlarını işverenlerine teslim ettikten sonra SGK istirahat parası ödemesine hak kazanmaktadır.

Rapor Parası Yatmadı Şikayet

İstirahat parasının yatmadığı şikayetleri için tercih etmeniz gereken ilk yol Sosyal Güvenlik Kurumu Alo 170 destek hattıdır. Alo 170 destek hattını arayarak veya online işlemler internet sitesini ziyaret ederek şikayet bildiriminde bulunabilmektesiniz. Alo 170 Online İşlemler internet sitesi üzerinden SGK istirahat parası yatmadığı yönünde şikayette bulunmak ve destek almak için başvurabileceğiniz yöntemler şu şekildedir:

 • Alo 170 internet sitesini ziyaret ettiğinizde ana sayfada ihbar ve şikayet seçeneği bulunmaktadır. Bu seçenek üzerinden şikayette bulunduğunuz takdirde 72 saat içerisinde sorununuza ilişkin tarafınıza dönüş yapılmaktadır.
 • 72 saatten kısa sürede bilgi edinmek isteyenler ise “Canlı Destek” hattı üzerinden destek alabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı