2019 SGK Çocuk Parası Yardımı Koşulları ve Maddeleri

Devlet tarafından üçer aylık periyotlar dahilinde yapılan çocuk parası yardımı ise sgk devlet memuru çocuk parası yardımı alma veya 2019 çocuk parası zam bilgisi yada çocuk parası başvuru konusunda açıklayıcı bilgiler vermeye ve bu konuyu detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağız.

Devlet tarafından verilen çocuk parası çocuk doğum günü hesap edilerek memur maaşına üç aylık aralıklarla ek bir şekilde yatırılmaktadır. Bazı bireyler bu paranın aylık yatırıldığını düşünüyorlar fakat çocuk parası üç ayda bir yatırılmaktadır.

Yeni Doğan Çocuk Parası Ne Kadar?

Doğum yapılan çocuk sayısı ve çocuğun doğum sırasına göre bu rakam değişiklik gösterebilmektedir. Buna göre bu parayı almak için ilk şart çocuğun doğum tarihi 2015 yılından sonra olmalıdır. Diğer bir şart ise annenin Türk vatandaşı olmasıdır. Eğer bu iki şart da sağlamıyor ise bu parayı alma hakkınız yoktur.

 1. çocuk için 300 TL,
 2. çocuk için 400 TL,
 3. çocuk ve fazlası için 600 TL yeni doğan yardım parası ödenmektedir.

Ama bazı farklı durumlarda şanslı anneler için bu tutar değişmektedir. İkiz gebeliklerde ise verilen yeni doğan bebek yardım parası 1000 TL olarak belirlenmiştir.

Devlet Memurları Çocuk Yardımı Ücretleri

Buna göre 0 ile 6 yaş arasında ki çocuklar için ve 6 ile 18 yaş arası çocuklar için farklı fiyatlar belirlenmiştir. Bunlar ise aşağıda ki açıklanmıştır.

 • 0 – 6 yaş arası 51,35 TL
 • 6 – 18 yaş arası 25,68 TL olarak belirlenmiştir.

Çocuk parası yatıp yatmadığını nasıl öğrenebileceğiz konusu için hazırladığımız yazımız olan çocuk parası sorgulama yazımızı inceleyebilir ve bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Şartlı Nakit Transferi ile Çocuk Yardımı Ödemeleri

Çocuk yardımı almak isteyen ailelerin öncelikle 2015 yılında sigortası olmayan ve maddi durumu elverişsiz olan muhtaç sıfatında ki ailelerin çocuk yardımı alma hakkı bulunmaktadır. Buna göre Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile verilen 2019 yılında verilecek olan ücretler aşağıda ki gibi verilmiştir.

 1. Bir sefer olmak şartı ile doğum hastanede yapılmış ise 70 TL ücret alınmaktadır.
 2. İlköğretim seviyesinde okuyan erkek çocuklar için 30 TL aylık ödeme yapılmaktadır.
 3. Ortaöğretim seviyesinde okuyan erkek çocuklar için 45 TL aylık ücret verilmektedir.
 4. İlköğretim seviyesinde okuyan kız çocuklar için 35 TL aylık ödeme yapılmaktadır.
 5. Ortaöğretim seviyesinde okuyan kız çocuklar için 55 TL ücret verilmektedir.

Sigortalılara AGİ ismi ile verilecek çocuk ve eş yardımı aşağıda ki gibidir.

Durum AGİ Çocuk ve Eş Yardımı
Bekâr ve Çocuksuz 133,31 TL
Evli, Eşi Çalışıyor ve Çocuksuz 133,31 TL
Evli, Eşi Çalışıyor 1 Çocuklu 153,31 TL
Evli, Eşi Çalışıyor 2 Çocuklu 173,31 TL
Evli, Eşi Çalışıyor 3 Çocuk 199,97 TL
Evli, Eşi Çalışıyor 4 Çocuk 213,30 TL
Evli, Eşi Çalışıyor 5 Çocuk 226,63 TL
Evli, Eşi Çalışmıyor, Çocuk yok 159,98 TL
Evli, Eşi Çalışmıyor 1 Çocuklu 179,97 TL
Evli, Eşi Çalışmıyor 2 Çocuklu 199,979 TL
Evli, Eşi Çalışmıyor 3  Çocuk 226,63 TL
Evli, Eşi Çalışmıyor 4  Çocuk ve üzeri 226,63 TL
sgk çocuk parası koşulları

Yeni Doğan Bebekler için Emzirme Yardımı

Yeni doğan bebekler için belirlenmiş olan emzirme yardımı 2019 yılında 132 TL olarak belirlenmiştir.

Çocuk Zammında Sigorta Primi İndirimi

 • 2019 yılı itibari ile sigortalı olan kişilerin sigortalı çocuk zammı altında kişilere yapılacak olan ödemelerden sigortalı veya sigortasız olan, kendisinin yaptırmış olduğu sigortası ile gelir veya aylık ücret bağlanan çocukların 18 yaşını doldurmamış olması,
 • Lise veya dengi öğrenim veya 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı mesleki ve Eğitim kurumlarında belirtilen aday çırak yada işletmelerde mesleki eğitim görmesi halinde 20 yaşını doldurmamış olması,
 • Yükseköğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış olması,
 • Evli olmayan çocuklar ile yaşına bakılmaksızın 5510 sayılı kanuna göre malûl olduğu tespit edilen evli olmayanlardan en fazla iki çocuğa kadar ( iki çocuk dahil ) olanlar için,
 • Sigortalının hizmet akdinin devam etmesi şartı ile fiilen çalışmasının olup olmadığı üzerinde durulmaksızın iki çocuğu geçmemek şartı ile, çocuk başına her yıl belirlenen asgari ücretin %2’si oranında tutar verilecektir.
 • Bu tutar aylık prime esas kazançların hesaplanması dikkate alınmayacaktır. Ayrıca 2017 yılında işveren tarafından verilen çocuk zammında 01.01./2017 – 31.12.2017 dönemi itibari ile 1 çocuk için 35,55 TL ve 2 çocuk için 71,10 TL tutarındaki aylık prime esas kazançların hesaplanmasında dikkate alınmaz.

Çocuk Zammından Gelir Vergisi İndirimi

Gelir Vergisi kanunun 25. Maddesinin 5. Bendinde: “Hizmet erbabında ödenen çocuk zamlarının gelir vergisinde müstesna olması, Bu zamların, devletçe verilen miktarı aştığı taktirde, fazlasını vergiye tabi tutulması gerektiği” söylenmektedir. Devlet memurları çocuk yardımları miktarı, Sigortalılara ödenen çocuk zamları içinde vergiden müstesnadır. 0-6 yaş için verilen çocuk zammından 2017 ocak için 48,02 TL 6 yaş ve üzeri çocuk için verilen zammından 24,01 TL gelir verisinden müstesnadır.

Takip Et

Muhammet İkbal YILDIZ | CEO

Muhammet İkbal YILDIZ, ülkenin en iyi yazarlarından biridir. Halen haberler23.com yerel gazetesinde yazarlık yapmakta, iyi bir teknoloji uzmanı ve bilgisayar mühendisidir. Psikoloji dalında 35 sertifikası ile her türlü insanın algılayacak ve yorumlayacak tecrübeye sahiptir. Kimya, Matematik bölümleri okumuş ve Gürcü dili de bilmektedir.
Takip Et

Muhammet İkbal YILDIZ | CEO

Muhammet İkbal YILDIZ, ülkenin en iyi yazarlarından biridir. Halen haberler23.com yerel gazetesinde yazarlık yapmakta, iyi bir teknoloji uzmanı ve bilgisayar mühendisidir. Psikoloji dalında 35 sertifikası ile her türlü insanın algılayacak ve yorumlayacak tecrübeye sahiptir. Kimya, Matematik bölümleri okumuş ve Gürcü dili de bilmektedir.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 3 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 4,33. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
UYARI: Bu yazının tüm hakları jetfikir.com'a aittir. "www.jetfikir.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. 

One Reply to “2019 SGK Çocuk Parası Yardımı Koşulları ve Maddeleri”

 1. Avrupadaki sistemle alakası yok ama bizde de ufaktan devlet yardımları başladı. Ne yazık ki refah seviyemiz çok düşük

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir