Bilgi

SGK 30 Yıl Üstü Emekli İkramiyesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu 30 yıl üzeri emeklilik ikramiyeleri sorgulama  işlemleri, e-Devlet sistemi üzerinden ve Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesinden yapılmaktadır. Son yıllarda yapılan düzenlemeler ile 30 yıldan fazla çalışan ve bu 30 yıl üstü yılların emekli ikramiyesini alamayan emeklilere, SGK 30 yıl üstü emekli ikramiyesi farklarının ödenmesine imkan tanınmıştır. İkramiye farklarının 1 sene içerisinde talep edilmesi gerekmektedir.

SGK 30 Yıl Üstü Emekli İkramiyesi Başvuru

Sosyal Güvenlik Kurumu 30 yıl üstü emekli ikramiyeleri için başvuru ön şart olarak kabul edilmektedir. 30 yıldan fazla süre hizmette bulunan fakat yalnızca 30 yıl için ikramiye alan kişiler, ek ikramiyeler için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmak zorundadır. Aksi takdirde bu hakkı kaybedebilmektedir. Emekli kişi hayatını kaybetmiş ise başvurunun varisleri tarafından yapılması gerekmektedir. Online başvuru imkanı bulunmamaktadır. Bu sebeple Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne gidilerek dilekçe verilmesi gerekmektedir. Emekli ikramiyesinin tam ödenmesi için dava açmış kişiler için başvuru şartı bulunmamaktadır. Emekli ikramiyeleri davaları sonuçlandıktan sonra otomatik olarak yatırılmaktadır.

30 Yıl Üstü Emekli İkramiyesi Tutarları

30 yıldan fazla çalışanlar için ikramiye tutarları, her emekli için ayrıca hesaplanmaktadır. Bu hesaplamalarda temel kriterler ise; emeklilik başvurusu yapılan sene, tabi olunan gösterge, katsayı ve 30 yılın üstüne çıkan hizmet süresidir. Her yıl için 50 TL’den az ödeme yapılmaması kararlaştırılmıştır. Toplamda ise 100 TL’den az ödeme yapılmamaktadır. Bununla birlikte bu tutar genel olarak 50 TL’ye kadar düşmemektedir. Hesaplama örneği şu şekildedir:

 • 1 Ocak 1999 tarihinde emekli olan 2200 ek göstergeli memur emeklisine her ek sene için 152,68 TL verilmektedir.
 • 1 Ocak 1999 tarihinde emekli olan 5800 ek göstergeli memur emeklisine ise her ek sene için 226,49 TL verilmektedir.

30 Yıl Üstü Emekli İkramiyesi Sorgulama E-Devlet

E-Devlet 30 yıl üstü ek emekli ikramiyesi sorgulaması için emeklilik sorgulama hizmeti kullanılmamaktadır. Çünkü bu ikramiyeler yalnızca 30 yıldan fazla hizmet vererek emekli olan fakat yalnızca 30 senelik ikramiye alan emeklilere özel olarak verilmektedir. SGK 30 yıl üstü emekli ikramiyesi sorgulaması için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama linkine tıklayabilir veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • İlk olarak e-Devlet sistemine şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet şifresi sahibi değilseniz, elektronik imza veya internet bankacılığı seçeneklerini kullanabilirsiniz. Aksi halde yapmanız gereken PTT şubelerine giderek e-Devlet şifresi almaktır.
 • Ardından e-Devlet ana sayfası “Kurumlar” seçeneğinden, Sosyal Güvenlik Kurumu’nu seçmeniz gerekmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri arasından “Şahıs Ödemeleri Sorgulama” sayfasına giderek ek ikramiye sorgulamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

30 Yıl İçin Emekli İkramiyesi Hesaplama

30 yıldan fazla çalışanlar emekli ikramiyesi hesaplaması Sosyal Güvenlik Kurumu resmi web sitesindeki hesaplama aracını kullanabilmektedir. Bu hesaplama aracı ile yalnızca ikramiye bilgileri değil, maaş hesaplamaları da yapılabilmektedir. 4C ikramiye ve maaş hesaplaması motoruna https://uyg.sgk.gov.tr/IkramiyeMaasHesapla4c/Welcome.do linkine tıklayarak ulaşabilmektesiniz. SGK 30 yıl üstü emekli ikramiyesi sorgulaması için sizden istenilen bilgiler şunlardır:

 • Derece
 • Kademe
 • Ek Gösterge
 • Makam+ Temsil + Görev Tazminat Göstergesi
 • Hizmet Yılı
 • Hizmet Ayı
 • Kıdem Yılı
 • İkramiye Yılı
 • Aylık Tarihi
 • Pay ve Payda
 • Taz. Ek Göstergesi

Ardından hesaplama butonuna tıklayarak dakikalar içerisinde hesaplamayı yapabilmektesiniz.

Emekli Maaşı ve İkramiyesi Hesaplama

Emekli aylığı ve toplu ödemesi hesaplama için tercih edilebilecek bir diğer seçenek e-Devlet sistemidir. 4A,4B ve 4C çalışanları için ayrı hesaplama hizmetleri bulunmaktadır. Bu hizmetleri kullanmak için ilk yapmanız gereken şey e-Devlet sistemine giriş yapmaktır. Sisteme giriş yaptıktan sonra izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Kurumlar seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.
 • Listelenen kurumlar arasından Sosyal Güvenlik Kurumu’na tıklanmalıdır.
 • Sonrasında kurumun hizmetleri görüntülenmektedir.
 • 4B mensupları 4B Emekli Aylığı Hesaplama hizmetini seçmelidir.
 • 4A mensuplarının seçmesi gereken hizmet 4A Emekli Aylık Bilgisi hizmetidir.
 • 4C mensupları ise 4C Emekli Aylık Bilgisi seçeneğine tıklamalıdır.

Bu hizmetlere kolaylıkla ulaşabileceğiniz linkler aşağıda bulunmaktadır. Bununla birlikte yine de kimlik doğrulaması ile e-Devlet şifresi talep edileceği için, şifresi olmayanlar için uygun seçenek SGK emekli ikramiyesi ve maaşı hesaplama hizmetidir. Hizmet bağlantıları şu şekildedir:

Emekli Maaşı Hesaplama Formülü

Emekli aylığı hesaplama formülü pek çok kritere bağlı olarak hazırlanmaktadır. Yani herkes için tek bir formül geçerli değildir. Bu sebeple emekli maaşını ve ikramiyesini öğrenmek isteyenler için Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesinde ve e-Devlet sisteminde hesaplama araçları bulunmaktadır. Bu hesaplama araçlarına gerekli bilgiler girilerek saniyeler içerisinde hesaplama yapılabilmektedir. E-Devlet sisteminde 4A mensupları, 4B mensupları ve 4C mensupları için farklı hesaplama araçları bulunmaktadır. Bu hizmetlerden sizin için uygun olanı seçmeniz gerekmektedir. Emekli maaşı ve ikramiyeleri belirlenirken kullanılan bazı parametreler şunlardır:

 • Hizmet verdiğiniz süre
 • Ödenilen prim miktarları
 • Kıdem yılı

Bunlar kriterlerden yalnızca birkaçıdır. Daha pek çok kriter neticesinde emeklilik ödemeleriniz belirlenmektedir. Bununla birlikte bilindiği gibi emeklilik maaşları sabit kalmamaktadır. Hesaplamalar sonucuna ulaşacağınız emekli maaşı miktarı, ilk emeklilik döneminde alacağınız miktardır. Her yıl yapılan düzenlemelerle, enflasyon farkları da göz önüne alınarak yılda iki kez olmak üzere emekli maaşlarına zam yapılmaktadır.

Emeklilik Başvuru Durumu Sorgulama

Emeklilik kaydı sorgulamaları e-Devlet sistemi üzerinden veya Sosyal Güvenlik Kurumu sitesinden yapılabilmektedir. E-Devlet sistem üzerinden başvuru sorgulaması yapabilmek için e-Devlet şifresiyle, elektronik imzayla veya internet bankacılıkları ile sisteme giriş yapmak gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri üzerinden mensup olunan güvenceye göre emeklilik takip hizmetini seçerek başvuru durumu sorgulanabilmektedir. Emeklilik takip hizmetleri için bağlantı kısa yol linkleri şu şekildedir:

E-Devlet şifresi bulunmayanların ise tercih edebilecekleri emeklilik durumu sorgulama hizmeti, Sosyal Güvenlik Kurumu evrak takip hizmetidir. Bu hizmet üzerinden yalnızca T.C. kimlik numarası ve kayıt tarihi girilerek emeklilik sorgulaması yapılabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden sorgulama yapabilmek için https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ linkine tıklamanız yeterli olmaktadır.

E-Devlet Emekli Ödeme Bilgisi

Emeklilik ödeme bilgileri e-Devlet sistemi üzerinden mensup olduğunuz güvenceye göre görüntülenebilmektedir. Bu hizmet, SGK 30 yıl üstü emekli ikramiyesi dahil tüm emeklilik hizmetleri gibi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanmaktadır. Bu sebeple yapmanız gereken şey sistemine giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na girmektir. Ardından kurum hizmetlerinden mensup olduğunuz güvenceyi seçerek emeklilik ödeme bilgilerine ulaşabilmektesiniz. Güvence türlerine göre doğrudan hizmete bağlanmak için kullanabileceğiniz linkler şunlardır:

Doğrudan hizmete bağlandığınız takdirde de sistem tarafından kimlik doğrulaması talep edilmektedir. Bu sebeple e-Devlet sistemine giriş yapmadan emekli ödeme bilgileri görüntülenememektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı