Bilgi

Sağlık Raporu Nasıl Nereden Alınır ve Ücreti Ne Kadar?

Sağlık raporu kişinin hastalığının olmadığı ve varsa da ne olduğunu gösteren sağlıklı olduğunu tanımlamaya yarayan bir belgedir. Bu durumda sağlık raporu ücreti ne kadar ve sağlık raporu nasıl ve nereden alınır sorusu olarak belirtebiliriz. İşte bu merak edilen tüm soruların cevapları..

Sağlık raporu, kişinin sağlık durumunun iyi olduğunu kanıtlayan bir resmi evraktır. Bu evrak ise birçok iş başvurusunda, ehliyet, evlilik, askerlik, spor lisans başvurusu, silah ruhsatı, ehliyet yenileme, engelli sağlık raporu, üniversite kaydı gibi gerekli durumlarda alınan en önemli belgeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle sağlık raporu ücretli ve ücretsiz olarak birçok farklı kurumlardan edinilebilir.

Bu Yazımızda Size Ne Hazırladık:

Sağlık Raporu Nereden Ve Nasıl Alınır?

Sağlık raporu almak için aile hekimlikleri, devlet hastaneleri, askeri hastaneler, özel poliklinikler, özel hastaneler, özel kuruluşlardan alınabilir. Sağlık raporunun detayına göre sağlık raporu verilir. Eğer heyet tarafından verilmesi gereken bir rapor ise aile hekimliğinden bu rapor alınamaz. Bunun için tam teşekküllü bir hastaneye başvuru yapılması gerekir. Eğer ehliyet için sağlık raporu almak gerekiyor ise aile hekimlikleri de vermektedir.

Bu nedenle sağlık raporu hangi iş veya kuruluş için gerekli ise bunu bilmek gerekiyor. Daha net bir şekilde açıklamak gerekirse sağlık raporu detaylı ve önemli bir iş için lazım ise daha büyük eğer önemsiz sadece sağlıklı olduğunuzu kısacası vücut ve göz gibi sorun olmadığını ispatlamak amacı ile ise de aile hekimliğinden dahi alınabilir. Bu bağlamda iş için mi yoksa ne için almanız gerektiği en önem arz eden konulardan biridir.

Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadar?

Sağlık raporu fiyatları başvuru yapılan kuruma ve sağlık raporu detayına göre fiyatlandırılır. Bazı en temel düzey sağlık raporları aile hekimlikleri tarafından ücretsiz verilerken bazı kısım raporlar ise ücretli olarak verilmektedir.

Bu bağlamda en ucuz sağlık raporu nereden alınır sorusu için en net cevap devlet hastaneleri olacaktır. Devlet hastanesinde 100 liradan daha düşük fiyatlara alınabilirken, özel hastanelerde sadece bir kan tahlili dahi 150 ile 200 lira arasını bulabilmektedir. Bu nedenle özel hastanelerde sağlık raporu ücreti oldukça yüksek çıkacaktır devlet kurumlarına göre. Eğer inşaat gibi sektörlerde çalışmak için rapor alıyor ve akciğer grafiği gibi evraklar isteniyor ise bunu firmanın çalıştığı iş güvenliği firmasına giderek en uygun fiyatlara alabilirsiniz. Tabi yine devlet daha uygun olacağını düşünmekteyiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı