Bilgi

PYBS Bursları Ne Zaman Yatacak?

Pybs bursları ne zaman verilecek 2020, pybs bursları ne zaman ödenecek, pybs bursları ne zaman, pybs bursları ne zaman yatacak 2020, dpy bursları ne zaman verilecek 2020 konusu hakkında tüm detayları sizler için araştırdık.

PYBS bursu alacak olan öğrenciler belli olduktan sonra pybs bursu ne zaman ödenecek soruları sık sık sorulmaya başladı. Çünkü bu bursu alacak öğrencilerin ailelerinden yardım almadan rahatlıkla öğrenim hayatlarını sürdürebilecekler. Bu nedenle bu bursun yatma tarihi öğrenciler için oldukça önem arz etmektedir.

Birçok mecra da dolaşan haberlere göre pybs bursu ayda bir mi ödenecek konusu konuşulmaktadır. Alınan bilgilere göre pybs bursları ayda bir yatırılacaktır. Daha ilk yıl olması sebebi ile bazı arkadaşlar bu bursların aylık yatmadığı halen üç aylık yattığı konusunda öngörü de bulunup, kendi çektikleri hesap bilgilerini gönderiyor. Fakat bu 3 aylık bursun 1 aya düşürülmesi daha yeni bir olay olduğu için zamanla oturacaktır bu ödeme konusu da. 2018-2019 dönemi başlangıcından itibaren tüm ödemeler düzenli bir hale getirilecektir ve bugün 15 Ocak 2019 tarihi olduğu için hiçbir ödeme konusunda sorun olmadığı aşikardır.

PYBS Bursu ne kadar aylık 234,70 TL‘dir.

PYBS Bursu Ne Zaman Yatacak?

Devlet tarafından maddi durumu düşük fakat zeki öğrencilere verilen Parasız Yatılı Bursluluk Sınavı ödeneği her sınava girip sınav dan başarılı notu alan her öğrenciye öğrenim hayatını sürdürdüğü müddetçe verilmektedir. Bu nedenle öğrenciler bu bursu alabilmek için pybs bursluluk sınavına girmekte ve bu sınavı kazandıktan sonra aylık olarak burs almaya başlamaktadırlar.

Her yıl verilen bu burs genellikle bankalara ayın ilk haftası gönderilir. Fakat bankalardan bu parayı ortalama 2 hafta gecikmeli çekebilirsiniz. Daha fazla bir erken çekme gibi ihtimaliniz bulunmamaktadır. Bu süre belli olduktan sonra her ay aynı ayın gününde paranızı çekebilirsiniz. Örneğin bu ay ayın 20.günü para hesabınıza yattı ise ertesi ayda aynı gün yatacaktır. Bu düzene girmesi ilk ödemeyi almanızdan sonra başlayacaktır.

PYBS Bursu Kaç Yıl Verilir?

Pybs bursu kaç yıl verilir sorusu bu bursu kazanan öğrenciler ve öğrencilerin aileleri tarafından oldukça merak edilen konuların başında geliyor. Öğrenci bursu kazandığı yıldan itibaren bu bursu almayı hak eder. Eğer öğrenci 5. sınıf da bu bursu almaya hak kazandı ise 6, 7, 8, 9, 10, 11 ve 12. sınıfta bu bursu alacaktır. Bu burs eskiden yılda 4 kez veriliyordu. 3 ayda bir veriliyordu, 3 aylık burs 1 ayda verilmiş oluyordu fakat sadece yılda 4 kez alınabiliyordu.

Yeni yönetmelik ile birlikte bu burslar aylık olarak verilmektedir. Buna göre öğrenci lise son sınıf bitene dek aylık olarak bu bursu alma hakkına sahiptir. Öğrenim hayatını daha önce bitirmesi durumunda bu burs kesilecektir.

Yıllara Göre Burs Ücretleri;

2019 yılında aylık burs ücreti 234,70 TL

2018 yılında burs ücreti: 648,04 TL (3 Aylık)

2017 yılında burs ücreti: 613,15 TL

2016 yılında burs ücreti: 530,24 TL

2015 yılında burs ücreti: 473,47 TL

2014 yılında burs ücreti: 438,89 TL

2013 yılında burs ücreti: 398,72 TL

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı