Bilgi

Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır, Nereden Alınır?

Resmi işlemlerde kullanılmak üzere gerekli olan evraklardan biri de kişinin kimlik bilgilerinin bulunduğu kayıt örnekleridir. Bu nedenle nüfus kayıt örneği birçok işte gerekli belgeler arasında yer alır. Bu belge özellikle işe girişte ve resmi işlemlerde ihtiyaç duyulan belgeler arasındadır. Genellikle iş başvurusu yapılacağı zaman sigorta evraklarından biri de nüfus kayıt örneğidir denebilir.  Bakarak sigorta için gereken evrakları öğrenebilir ve size uygun evrağı alabilirsiniz.

Nüfus Kaydı Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her kişi ya da Türkiye’de ikamet eden herkes belli bir kayda bağlıdır. Bu kayıtlarda kişinin kimlik numarası, adı soyadı, doğum tarihi ve yeri gibi bilgiler bulunur. Kayıtlardaki diğer bilgiler de baba adı ana adı, kayıtlı bulunduğu yer ve kişinin sağ olup olmadığıdır. Nüfus kayıtları, sosyal güvenlik kurumları ve adliye gibi resmi kurumlarda kullanılır. Yapılan pek çok işlemde nüfus kaydı kullanımı zorunludur.

En çok ölüm durumlarında kişinin ölümünün tespiti için kullanılan bir belgedir. Resmi kayıtlardan oluşmuştur. Ve her türlü resmi işlemde esas kayıt olarak kullanılır. Nüfus kayıt örnekleri kişinin sağ ya da ölü olduğunu ispatlayan resmi belgelerdir.

Kayıt Örnekleri Nereden Alınır?

Nüfus kayıt örneği ihtiyacı genelde kişilerin resmi işlem yapmaları sonucu doğar. İl ve ilçelerdeki valilik ve kaymakamlıklara bağlı nüfus müdürlüklerinden alınmaktadır. Kişi nüfus cüzdanı ile başvurarak kendisine ait nüfus kaydını talep edebilir. Ya da aile nüfus kaydını çıkarttırabilir. Yapılan son değişikliklerle nüfus kayıtları E- Devlet üzerinden de alınabilmektedir. Bunun için kişilerin PTT kurumuna başvurarak E- Devlet şifreleri almaları yeterlidir. E- Devlet üzerinden alınan kayıtlar da resmi işlemlerde geçerli sayılmaktadır. Bunun için E- Devlet sayfasından e- hizmetler bölümüne giriş yapılmalıdır.

Buradaki nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü kısmına tıklanmalıdır. Açılan sayfada nüfus kayıt örneği belgesi sorgulama kısmına tıklanmalıdır. Bildirimlerin okunduğuna dair kutucuk işaretlenir. Sorulan bir kaç soru yanıtlandıktan sonra sistem barkodlu olarak nüfus kaydını oluşturur. Sisteme düşen kayıt örneğinin çıktısını alarak yasal işlemlerde kullanabilirler. Alınan belgenin geçerlilik süresi 1 aydır. Süresi geçtikten sonra ihtiyaç halinde yeni belge talep edilebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı