2019 Muhtaç Asker Ailelerine Para Yardımı Şartları Nelerdir?

Askere giden yardıma muhtaç asker ailelerine ve askerlere verilen yardımlar bulunuyor. 2019 muhtaç asker ailelerine para yardımı açıklandı. Buna göre asker ailelerine para yardımı şartları nelerdir?

Evin tek gelir kaynağı olan erkek çocuğun askerlik çağının gelmesi ile beraber aileler zor durumda kalabiliyor. Bu durum daha çok yaşlı anne babasına bakan, ya da eşi çalışmayan erken evlenmiş çiftlerin başına gelmektedir. Bu gibi durumlarda yoksulluk kanıtlanarak devletten yardım talep edilebilir ve maddi manevi destek talep edilebilir. Bu yardımın esas amacı arkada kalan ailenin mağdur olmaması ve yaşamsal faaliyetlerini sürdürürken zorlanmaması olmaktadır.

Asker ailelerini yapılan para yardımının şartları nelerdir?

Asker ailelerine mağdur olmamaları açısından devlet tarafından yardımlar ve desteler sunulur. Fakat bu yardımların tabi ki belli şartları vardır ve her askere giden bireyin ailesine yapılmaz. Asker aileleri para yardımı şartları ise şu şekildedir:

– Öncelik ile yardım alacak kişinin herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması gerekmektedir. asker eşine yapılan yardımlar aileye yapılan yardımla Askere gidecek olan birey evli ise yardım hakkı eşin olmaktadır. Eğer evli değil ise öncelik bu sefer anneye verilir. Eğer anne hayatta değil ise yardıma baba da başvurabilmektedir. Buradan yola çıkarak öncelik olarak kadınların refah düzeyinin korunmasının öncelik olduğunu görüyoruz. Ayrıca yardım bağlanabilmesi için vakıf mütevelli heyetinin muhtaçlık kararı vermesi gerekmektedir.

– Yardım talebinde bulunan ailede yaşayan, yani askerin ikametgahının bulunduğu evde yaşayanların toplam gelirinin asgari ücretin 3/1 ini aşmaması gerekmektedir. Örneğin asgari ücreti 2100 TL olarak kabul edelim. Hane gelirinin 700 TL’yi aşmaması durumunda yardım talebinde bulunabilir.


– Bu para yardımı askere giden kişinin askerlik süresince geçerli olup en fazla 15 ay yardım yapılmaktadır.

– Eğer kişi evli değil ve yardımı ailesi alacak ise, 2022 sayılı kanun ile yaşlılık aylığı yardıma engel olmamaktadır.

– Bunların yanı sıra ailelerin bu yardımdan faydalanabilmesi için askerde ki bireyinde herhangi bir sigortaya bağlı olmaması ve bir yan gelirinin olmaması gerekmektedir.

Asker aileleri için yardım başvurusu nasıl yapılır?

Asker aileleri yardım için, askerin ikametgahının bulunduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurmaları gerekmektedir. Ayrıca başvuru sırasında kimlik fotokopisi ve dilekçe verilmelidir. Dileyen dilekçe örneğine internet üzerinden ulaşabilir. Bu başvuru aşamasından sonra gerekli inceleme ve ziyaretler yapılarak yardım yapılır ya da yapılmaz. Yardım çıkar ise yardımı alacak kişi kimliği ile giderek ptt veznelerinden yardımını alabilir.

Asker aileler için Yardım sorgulama nasıl yapılır?


muhtaç asker ailesi yardımı sorgulama için e devlet sitesini ziyaret edebilirler. Kimlik doğrulamasından sonra gerekli adımları izleyerek yardım sorgulama sonuçlarını görüntüleyebilir ve ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

2019 muhtaç ailelerine ödenen maaş ne kadar? 

Yardım talep eden aileler en çok asker ailesine maaş 2019 başlığını ziyaret etmektedir. Merak edenler için yardıma hak kazanan aileler bu yardımı 2 ayda bir alabilmektedirler. 2019 yılı ile itibaren kararlaştırılan 2 aylık rakam ise 550 TL olarak belirlenmiştir.

Muhtaç asker çocuklarına yapılan yardımlar nelerdir?

Muhtaç ailenin çocukları var ve 18 yaşından küçük ise, çocuk başına yine 2 ayda bir olmak üzere 100 tl yardım yapılmaktadır. Bu para yine anne aracılığı ile postanelerden çekilebilmektedir. Yine sosyal güvencenin bulunmaması şartı vardır.

Sydv mütevelli heyeti kimlerden oluşur?

Heyet için gerekli kişiler aşağıda ki gruplardan seçilmektedir;
– Milli eğitim bakanlığı
– Tarım bakanlığı
– Sağlık bakanlığı
– Maliye il, ilçe müdürlüklerinden atanmış kişiler.

Muhtaçlık sınırı nedir, Nasıl öğrenilir?


Yukarıda da bahsedildiği üzere yardım alacak hanede yaşayan kişilerin toplam gelirinin asgari ücretin 3/1 ini geçmemesi şartı aranmaktadır.

Prime Esas Kazanç Nedir?

Güncelleme: 12.04.2019


M.İkbal YILDIZ | CEO

Muhammet İkbal YILDIZ, ülkenin en iyi yazarlarından biridir. Halen haberler23.com yerel gazetesinde yazarlık yapmakta, iyi bir teknoloji uzmanı ve bilgisayar mühendisidir. Psikoloji dalında 35 sertifikası ile her türlü insanın algılayacak ve yorumlayacak tecrübeye sahiptir. Kimya, Matematik bölümleri okumuş ve Gürcü dili de bilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir