Mayıs Ayı Kaç Gün Çeker?

Yılın 5. (beşinci) ayı olarak bilinen Mayıs ayı 31 gün sürmektedir. Mayıs ayında havaların nasıl olacağı farklı yıllara göre değişiklik gösterebilmektedir. Mayıs ayı kaç gün çeker? Sorusuna cevabımız olarak bu ayın tüm yıllarda 31 (otuz bir) gün sürdüğü verilmektedir.

Mayıs ilkbaharın bittiğinin habercisi olan mevsimin üçüncü ve son ayıdır. Yaklaşık 3 (Üç) ay devam eden ilkbahar mevsiminin içerisinde sırasıyla Mart, Nisan ve Mayıs ayları vardır. Mayıs ayı miladi takvimin 5. (beşinci) ayı olarak bilinir. Mayıs ayı kaç gün, kaç saat ve kaç saniyedir? Mayıs ayı saat olarak 745 saat devam eder. Mayıs ayı dakika olarak 44 bin 640 dakikadır. Mayıs ayı saniye olarak da 2 bin 678 saniye boyunca devam eder.

Mayıs Ayının Özellikleri

Mayıs ayı içerisinde ilkbahar biter. Havalar sıcaklar nedeniyle insanları içten içe etkilemeye başlar. Bu ay içerisinde ekim ve dikim veya arazi tarım faaliyetleri bahar koşullarından ötürü oldukça verimli aylardır. Mayıs ayı denilince aklımıza ilk olarak Atatürk’ü Anma, Spor ve Gençlik Bayramı olan 19 Mayıs Gençlik Bayramı gelir. Mayıs Aynın bitmesi havaların iyice ısınacağının belirtisidir.


Mayıs Ayı İçerisinde Kutlanan Bazı Belirli Gün ve Haftalar

  •  28 Nisan–4 Mayıs tarihleri arasındaki haftada Kardeşlik Haftası yer alır
  •  Mayıs Ayının İlk Haftası Bilişim Haftası olarak kabul edilmektedir.
  •  Vakıflar Haftası Mayıs Ayının İkinci Haftasıdır.
  •  Anneler günü Mayıs ayının ikinci Pazar gününde kutlanır.
  •  18–24 Mayıs Müzeler Haftası’dır.
  •  19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı olarak resmi tatilde her yıl kutlanır.
  •  29 Mayıs İstanbul’un Fethinin yıl dönümüdür.

Muhammet İkbal YILDIZ | CEO

Muhammet İkbal YILDIZ, ülkenin en iyi yazarlarından biridir. Halen haberler23.com yerel gazetesinde yazarlık yapmakta, iyi bir teknoloji uzmanı ve bilgisayar mühendisidir. Psikoloji dalında 35 sertifikası ile her türlü insanın algılayacak ve yorumlayacak tecrübeye sahiptir. Kimya, Matematik bölümleri okumuş ve Gürcü dili de bilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir