Hacca Ne Zaman Gidilir?

Her Müslüman hacca gitmek ister bu sebeple hacca ne zaman gidilir sorusu oldukça akılda soru işareti barındıran bir sorudur. Bu nedenle bu konu hakkında bilgi paylaşalım. Hac, dini sebeplerle, genel olarak dini önemi yüksek olan mekanlara yapılan ziyaret anlamına gelmektedir. Her Müslüman için önemli olan ibadetlerden bir tanesidir. Her Müslüman insan ömrü hayatı boyunca bir kere hacca gitmek zorundadır. Hac ziyareti ne zaman yapılmaktadır? Hac ibadeti hac mevsimi geldiği zaman yapılmaktadır. Peki, hacca ne zaman gidilir?

Hacca Ne Zaman Gidilir?

Hacca ne zaman gidilir sorusuna tam bir cevap verilememektedir. Hac ibadet tarihleri her yıl değişiklik göstermektedir. 2019 yılında yapılan kuralar sonucunda hac ibadetlerinin 9 Ağustos Cuma günü başlamasına karar verilmiştir. Bu hac ibadeti toplamda 5 gün gibi bir sürede gerçekleşecektir. 14 Ağustos Çarşamba günü hac ibadeti yapmak isteyen adaylar ibadetlerini bitirmiş olacaklardır. Bu süre zarfı boyunca daha önceden kayıt yaptırmamış olan kimseler bu hac ibadetine kabul edilmeyeceklerdir. Hac ibadeti yaptırmak isteyen kişiler hac mevsimi gelmeden önce yani ağustos ayından en az 3 – 4 ay önce kayıt yaptırması gerekmektedir. Bu kayıtları yaptıran kişiler ödeyecek oldukları ücretler ile birlikte hac yolculuğuna çıkacaklardır. 2019 yılında hac yolculuğu yapacak olan Müslüman sayısı 2 milyon adettir.

Hac Ücreti Ne Kadardır?

Hacca ne zaman gidilir sorusuna cevap verildiğine göre hac ücreti ne kadardır ondan bahsedelim. 2019 yılında yapılacak olan hac ibadeti için istenilen hac ücreti Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından duyurulmuştur. Bu ücretin 15.000 TL ile 45.000 TL arasında değişiklik göstereceği bilinmelidir. Eğer iki kişi hac ibadeti için başvuru yapıp kabul edildiyse bu iki kişinin ödemesi gereken ücret 24.000 SAR olacaktır. 24.000 SAR yaklaşık olarak 24.000 TL olarak işlem görmektedir. Eğer yapılacak olan ibadet 3 kişilikse yani 3 kişilik oda tutulacaksa bu ücret 20.500 SAR ile 22.000 SAR arasında değişiklik göstermektedir.


Bu ücrette yaklaşık olarak 20.500 TL ile 22.000 TL gibi bir değer almaktadır. 4 kişilik oda tutmak isteyenler 17.750 SAR ile 19.250 SAR arası bir ücret ödeyeceklerdir. Eğer hac ibadeti sırasında lüks otellerde kalmak isteyenler olursa o kimseler en az 32.000 SAR, en fazla 35.000 SAR gibi bir ücret ödeyeceklerdir. Ama daha da lüks otellerde kalmak isteyenler olursa bu kimseler 52.000 ile 55.000 SAR arası bir ücret ödeyeceklerdir. Bu ücret ise yaklaşık olarak 52.000 ile 55.000 TL arasında bir değer almaktadır. Yukarıda da belirtildiği gibi 2019 yılı hac ibadet ücreti ortalama olarak 25.000 TL gibi bir ücret olmaktadır. Hac ibadeti yapmak isteyen kimseler bu ücretleri ödeyerek ve kurallara katılarak hac ibadetlerini gerçekleştirebilir.


M.İkbal YILDIZ | CEO

Muhammet İkbal YILDIZ, ülkenin en iyi yazarlarından biridir. Halen haberler23.com yerel gazetesinde yazarlık yapmakta, iyi bir teknoloji uzmanı ve bilgisayar mühendisidir. Psikoloji dalında 35 sertifikası ile her türlü insanın algılayacak ve yorumlayacak tecrübeye sahiptir. Kimya, Matematik bölümleri okumuş ve Gürcü dili de bilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir