Bilgi

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

2006 tarihinden itibaren sosyal güvenlik kurumu, emekli sandığı ve Bağ-Kur tek çatı altında toplanmıştır. Sağlık sigortası başvurusu nasıl yapılır konusu oldukça önemlidir. 18 yaşını bitiren her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının Genel sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı vardır. Genel Sağlık Sigortası hizmetleri vatandaşın bu sağlık sisteminden yararlanmasını amaçlar. Ülkemizde yaşayan yabacı uyruklu kişilerin de sağlık hizmetlerinden yararlanma hakları vardır.

GSS Hizmetlerden Yararlanma Koşulları

Genel sağlık sigortası hizmetinden yararlanmak için gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekir. Bu kişiler sağlık sigortası primi ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanırlar. Kişi başı geliri asgari ücret ve üçte biri arasında olanlarda üçte birin ‘si oranında ödeme yapar. Böylece sağlık sisteminden yararlanma hakkı olur.

Sigortalı olmamak, anne, baba, çocuk ya da eşten SGK hizmeti almamak gerekir. SGK maaşı almayan ya da gelir almayan herkes zorunlu GSS kapsamında yar alır. 25 yaşını doldurmayan öğrenciler eğitim belgelerini sgk kurumuna ibraz etmeleri kaydıyla baba veya annenin sigortasından yararlanmaya devam eder.

25 yaşını doldurduktan sonra Gelir Testi yaptırarak sgk sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. GSS hakkına sahip olanlar hastane, eczane ve yoğun bakım hizmetlerinden yararlanma hakkına sahip olurlar.

GSS Başvuru Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık sigortası başvurusu yapmak için kaymakamlık veya valilik sosyal hizmetler biriminden GSS başvuru formu alınır. Muhtar, e- devlet ya da nüfus idaresinden ikametgah belgesi alınır. Kimlik fotokopisi de gereklidir. Formdaki ilgili yerler doldurulup vergi dairesine imzalatılır. Mahalle muhtarı gerekli yerleri doldurup imzalar.

Belgeler kaymakamlık veya valilik sosyal hizmetler birimine teslim edilir. Belgeler eksiksiz doldurulup teslim edilmelidir. Yetkili kişiler tarafından başvuranın ikametgahına gidilerek gelir testi yapılır. İkametgah adresinin doğru verilmesi gereklidir. Gelir testinde başvuranın ödeyeceği prim de hesaplanır. Başvuru sonucu olumlu veya olumsuz başvurana bildirilir. Başvuran sonucu e-devlet sistemi ile de öğrenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı