Gardiyan Maaşları 2020 Ne Kadar?

İnfaz Koruma Memuru Maaşı 2020 Ne Kadar?

Gardiyan maaşı 2020 ne kadar? Gardiyan çalışma şartları 2020 nasıl? Gardiyan iş olanakları 2020 nasıl? Gardiyan iş ilanları 2020 nasıl? Gardiyan 2020 yılında ne kadar maaş alır?

2020 yılına girildiği andan itibaren mesleklerin maaşları hakkında geniş çaplı araştırma yapıldı. İnfaz koruma memurluğu yani gardiyanlık da bu mesleklerden birisi olmuştur. Gardiyanlık günümüzde tercih edilen ve herkesçe saygın gözle bakılan mesleklerden biridir. Sadece kamuda çalışma imkanı bulunan infaz koruma maaşlar olarak başlangıç fiyatlar belirlenmiştir. Mesleğe yeni başlayan bir infaz koruma memuru belirlenen taban fiyatla maaş alırken tecrübeli bir infaz koruma memuru yeni mesleğe başlamış birine göre çok daha fazla kazanabilmektedir.

İnfaz Koruma Memuru Görevleri Nelerdir?

Cezaevlerinde devlete bağlı çalışan ceza infaz koruma memurlarının belirlenmiş belli başlı görevleri bulunmaktadır.

  • İnfaz koruma memuru hükümlüler hakkında önceden belirlenmiş kayıtları tutar.
  • Hükümlülerin isteklerini ve özel görüşmelerini sağlamasına aracı olur.
  • Hükümlüleri koğuşlarına götürür ve sağlıklı bir koğuş ortamını oluşturmaktan sorumludur.
  • Tutuklu kişilerin koğuşunu takip eder, eğer olumsuz bir durum ile karşılaşırsa kendi müdahale eder müdahale edemediği yerlerde yardım ister.
  • Cezaevlerinin genelinden sorumludur. Cezaevleri temizliği ve diğer bilimum cezaevi kurallarının sağlıklı bir şekilde yürütülmesine yardımcı olur.

İnfaz Koruma Memurları Maaşları Ne Kadar?

Günümüzde gardiyanlık maaşları merak edilen bir konudur. Cezaevlerinin sorumluluğunu üstlenen gardiyanlar mesleğe 3 bin TL ile başlarlar. Daha sonra gardiyan maaşları meslekte tecrübe edindikten sonra kademeli olarak artarak devam etmektedir. Cezaevlerinin büyüklüğü ve hükümlülerin sorumluluğundan mesul olan gardiyanların maaşları diğer cezaevlerinde ki gardiyanlardan daha fazladır. 2020 gardiyan maaşları ise net olarak 4.600 TL olarak belirlenmiştir. Vergiler ve brüt rakamı da dahil edilince 4.500 TL gardiyan maaşı belirtilmiştir.

Gardiyan Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Gardiyan olabilmek için öncelikle üniversitelerin lisans bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Daha sonra devletin kamu personeli seçme sınavı yani KPSS sınavından en az 70 puan almak gerekir. KPSS ve üniversite kriterlerini yerine getiren gardiyan adayları devlet yetkilileri tarafından sözlü mülakata çağrılır. Sözlü mülakatı da başarılı bir şekilde yerine getiren gardiyan adaylarının ataması yapılarak göreve başlarlar.


Gardiyan olabilmek için bazı fiziki kurallar da belirtilmiştir. Erkek gardiyan adayları için 170 cm’den düşük boylu olmamak gardiyanlık için yeterlidir. Kadın gardiyan adayları için ise bu kriter taban olarak 160 cm olarak belirlenmiştir. Ayrıca kadınlarda ve erkeklerde de geçerli olmak üzere boy beden kitle endeksi bu meslek için önemlidir. Fazla kilolu veya fazla zayıf olmak beden kitle endeksine uygun olmayan adaylar mesleğin fiziki şartlarını yerine getirememiş sayılır.

Ayrıca bu meslek için belirtilen bir de yaş kriteri bulunmaktadır. 30 yaşını geçmiş adaylar için infaz koruma memurluğu uygun görülmemiştir. Bütün bu aşamaları başarılı ve kusursuz geçen adaylar son olarak güvenlik soruşturmasına tabi tutulurlar. Herhangi bir suça karışmamış ve sicili temiz olan gardiyan adayları mesleğe uygun olarak seçilir ve devlet tarafından gerekli cezaevlerine atanır.

2020 Gardiyan Maaşları Ne Kadar Oldu?

Memur maaşlarının 2020 yılında enflasyona bağlı olarak artarken infaz koruma memurlarının da 2020 yılında bu doğrultuda maaşlarında artış gözlemlenmiştir. 2020 yılında mesleğe yeni başlayan bir gardiyan 2950 TL maaş almaktadır. Bu durum kişinin bekar olmasına evli ve çocuklu olmasına göre de değişkenlik gösterebilmektedir. Evli ve çocuklu infaz koruma memurları 3500 TL belirtilmiş taban maaşlar ile mesleğe başlamaktadırlar. 2018 senesine göre bakılınca gardiyanlık  maaşlarında artış gözlemlenmiştir.

Siz de eğer kendinizi infaz koruma memurluğuna uygun biri olarak görüyorsanız makalede yer alan bilgiler doğrultusunda kendinizi gardiyanlık için hazırlayabilir ve bu mesleği yapabilirsiniz.


İlginizi çekebilir

Kapıcı Maaşı 2020

Diyetisyen Maaşı 2020

Zabıt Katibi Maaşı 2020


M.İkbal YILDIZ | CEO

Muhammet İkbal YILDIZ, ülkenin en iyi yazarlarından biridir. Halen haberler23.com yerel gazetesinde yazarlık yapmakta, iyi bir teknoloji uzmanı ve bilgisayar mühendisidir. Psikoloji dalında 35 sertifikası ile her türlü insanın algılayacak ve yorumlayacak tecrübeye sahiptir. Kimya, Matematik bölümleri okumuş ve Gürcü dili de bilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir