Fırın Nasıl Ayarlanır, Çalışır?

En çok sorular arasında yer alan fırın nasıl çalışır veya fırın nasıl ayarlanır sorusu bugün sizler için araştırmalarımız doğrultusunda yanıtlamaya çalışacağız. Bu bilgiler doğrultusunda fırın nasıl çalışır oldukça anlaşılır bir şekilde anlattıktan sonra gerekli tüm bilgileri kendiniz öğrendikten sonra uygulayabilirsiniz. Fırın çalıştırmak için ilk olarak fırın üstünde ki saat ayarlanması gerekir. Bu saat pişireceğiniz yemeğin pişme süresini gösterir yani ne kadar süre pişsin ne kadar süre de ısınma işlemi sonlansın anlamına gelir.

Fırın Nasıl Ayarlanır?

Fırın çalıştırmak oldukça kolaydır. Aşağıda yer alan programlama türleri arasında size uygun olan programlama türünü bularak fırın çalıştırabilirsiniz. Fırın yeni veya eski hiç önemli değil, bu nedenle bu 3 program türünden birini içerecektir.

Fırın Programlama

Bu işlem 3 farklı tür de ayarlanabilir, tam otomatik pişirme, yarı otomatik pişirme ve programsız pişirme diye. Bu pişirme türlerinden birisi seçilmelidir. Bu seçimden sonra pişirme işlemini rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Tam otomatik pişirme oldukça kolaydır, örneğin yemeğinizi akşam 6 gibi pişirmeye başlamasını ve 2 saat pişirmesini istiyor iseniz ayarlarını ona göre belirtirsiniz fırın ise saat 6 olduğu zaman kendisi otomatik çalışır ve iki saat sonra çalışma görevini sonlandırır.

Eğer pişirme işlemini yarı otomatik yapmak istiyorsanız, buna da örnek verecek olursak fırın 2 saat çalışsın istiyor isek fırın saatini iki saate ayarlarız ve başlat tuşuna bastığımız anda fırın iki saat bastığımız anda çalışmış olacaktır. Bu yarı otomatik pişirme genel de kullanılan bir türdür. Birçok fırın nasıl çalışır sorusuna gelen sorularda yarı otomatik fırın hakkında soru gelmektedir. Yarı otomatik fırın çalıştığı anda ısıtmaya başlayacak ve ayarladığınız saate göre işlemini bitirecektir. Bu işlem sonrasında ise fırında pişen yemeğinizi alabilirsiniz. Belirttiğiniz süre sonunda fırın otomatik bir şekilde çalışmasını bitirecektir.


Eğer programsız pişirme türünde çalıştırmak istiyor iseniz yapmanız gereken oldukça basittir, bu en basit fırın modellerinde olan pişirme modelidir. Birçok gelişmiş fırında halen bu özelliği kullanmaktadır. Bu özellik şu şekilde çalışır, siz fırını başlatırsınız, fırın istediğiniz sıcaklıkta çalışır, siz ne zaman fırını kapatır iseniz fırın o saate kadar aralıksız belirttiğiniz sıcaklıkta çalışmaktadır. Bu çalıştırma türü en kullanışlı tür olmasına rağmen otomatik programlama da oldukça fazla kullanılmaktadır.

 

fırın nasıl çalışır

Yukarı da yer alan çalışma türleri arasında size uygun olan çalışma türünü seçebilir ve fırın nasıl ayarlanır konusu oldukça önemlidir. Özellikle yeni evlenen çiftler yeni fırın aldıkları için fırın nasıl çalışır sorusu sormaktalar, bu konumuzda yer alan bilgileri inceleyerek fırın nasıl ayarlanır öğrenebilirler.


Güncelleme: 4.02.2019


Muhammet İkbal YILDIZ | CEO

Muhammet İkbal YILDIZ, ülkenin en iyi yazarlarından biridir. Halen haberler23.com yerel gazetesinde yazarlık yapmakta, iyi bir teknoloji uzmanı ve bilgisayar mühendisidir. Psikoloji dalında 35 sertifikası ile her türlü insanın algılayacak ve yorumlayacak tecrübeye sahiptir. Kimya, Matematik bölümleri okumuş ve Gürcü dili de bilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir