Bilgi

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?

Engelli raporu nasıl alınır 2020, sağlık kurulu raporu almak, sakatlık raporu, heyet raporu, engelli raporu yenileme, engelli raporu alma şartları ile ilgili detaylı bilgiler içeren konuyu sizler için hazırladık. İşte tüm detaylar… Engelli raporu almak her vatandaşın hakkıdır. Vücudunda bir engel bulunan bir kişi tam teşekküllü bir hastaneye başvuru yaparak eğer engeli bulunuyorsa heyet kararı sonrasında bu raporu alabilir. Bunun için ilde yetkilendirilmiş hastanelerden birine gitmek gerektiğini unutmamak gerekiyor.

Engelli Raporu Nasıl Alınır ve Alma Şartları Nelerdir?

En çok merak edilen konuların başında engelli raporu nasıl alınır ve bir sonra ki merak konusu olan soru da bu raporu almak için şartların ne olduğudur. Buna göre engelli raporu alma şartları nelerdir sorusunu sormak en doğan duruma gelir. Engelli raporu alabilmek için tam teşekküllü bir hastaneye başvuru yapmanız gerekiyor. Engelli raporu başvurusu için istenen belgeler:

  • Sağlık kurulu raporu alma isteğine dair doldurulması gereken başvuru formu
  • Kimlik fotokopisi
  • 5 adet vesikalık fotoğraf

Başvuru sırasında bu evraklar heyete girebilmek için istenen ilk belgelerdir. Bu belgeleri tamamladıktan sonra işlemler başlayacaktır. Bu evraklar ile başvuru yapan hastaların belirlenmiş bir engeli olmadan da başvuru yapabilir. Çünkü heyete girebilmek için tüm bölümlere gönderilecek ve tek tek muayene olarak uzman doktor tarafından her bölümde sizin için bilgi verilerek heyete sunulacaktır. Yani bazı sitelerde en az %40 ve üstü engel gerekiyor yazıyor. Mantıksız çünkü %40 engel raporu almak için de başvuru yapılır. Başvuru süreci ilk başvuru ile ( % = yüzde ) %40 – %50 – %60 – %70 – %80 – %90 engelli raporu almak için aynı başvuru yapmanız gerekiyor.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?

Engelli vatandaşlarımız engellerinin oluştuktan sonra veya engellerinin arttığı durumlarda yada gerekli durumlarda sağlık kurulu engelli raporu başvurusu yapabilir ve de sağlık kurulu incelemesi sonrası engelli raporu alabilirler. Buna göre engelli raporu alma şartları:

  • Başvuru evraklarının eksiksiz tamamlanması
  • T.C vatandaşı olmak
  • Gerekli görülen tüm bölümlerde muayene olmak ve sonucunu almak
  • Heyet karşısına çıkılacağı günde eksiksiz bulunmak

Engelli KPSS İçin En Düşük Engel Oranı Kaç Olmalıdır?

Devlet tarafından kanunlar çerçevesinde belirlenen belli kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlere göre bir vatandaşın engelli kpss sınavına girebilmesi için yüzde 40 ( %40) engelli heyet raporuna sahip olması gerekmektedir.

%40 ve Üstü Engelli Raporu Ne İşe Yarar?

Devlet tarafından verilen haklar yüzde 40 ve daha fazlası engel oranına sahip bireylere daha fazla avantaj sağlamaktadır. Tabi kimsenin engelli olmasını istemeyiz, fakat bu gibi durumlarda birçok avantaj sağlandığını söyleyebiliriz. En temel olarak sıfır araç alımlarında yüksek indirimler, dolmuş metro gibi ulaşımlarda ücretsiz ulaşım, hastanelerde sıra önceliği, engelliler için özel otoparklar,emlak vergisi ve su faturasında indirim, engelli maaşı gibi alınabilecek ve elde edilebilecek haklara sahip olursunuz. Bu nedenle en çok sorulan sorulardan biri her zaman yüzde 40 engelli raporu nasıl alınır 2020 sorusu olmaktadır.

Engelli Raporu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Engelli raporu sorgulama işlemi 3 farklı yöntem ile yapılmaktadır. Bunlar ise:

  • SGK sitesine girerek veya https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ linki üzerinden bilgi alabilirsiniz.
  • SGK evrak kayıt biriminden bilgi alınabilir.
  • Raporun alındığı hastaneye başvurarak istek talebi ile alınabilir.

Engelli Raporu Kaç Yılda Bir Yenilenir?

Engelli raporu yenileme işlemine normal şartlarda gerek yoktur. Çünkü edinilen bir engelin iyileşme şansının pek mümkün olmadığı için engelli raporu verilir. Bu nedenle verilen heyet raporu süreklilik durumu belirtilmektedir. Eğer engel geçici ise heyet tarafından verilen raporda bu bilgi de belirtilir ve de bu durumda sadece rapor yenilenmesi gerekir.

Not: Birçok kişi engelli bireylere özürlü demektedir. Ve baktığımız zaman birçok arama da özürlü raporu, özürlü raporu nasıl alınır, özürlü heyet raporu nasıl alınır gibi aramalar yapmakta ve soru sormaktadır bizlere, bu konu da lütfen biraz hassasiyet sahibi olalım. Özürlü diye bir şey yoktur, bazı engelleri bulunan vatandaşlara engelli denir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı