Emzirme Yardımı Nasıl Alınır, Kimler Alabilir?

Doğum yapan kadınlar adına ödenen doğum yardımı türlerinden birisi de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen emzirme yardımı olarak bilinir. SGK emzirme yardımı nasıl alınır ve emzirme yardımı kimler alır bu konu hakkında ki tüm detayları sizler için araştırdık..

Emzirme yardımı için şartlar nelerdir, kimler yararlanabilir?

Emzirme yardımından 4a/SSK ile 4b/Bağkur kapsamında çalışan iseniz yararlanabilirsiniz.

  • Emzirme yardımından yararlanabilmeniz için resmi nikahınızın olması,
  • Çocuğun canlı doğmuş olması,
  • Doğumdan tarihinden önceki son 1 yıl içinde en az 120 gün sigorta ya da bağkurunuzun bulunması (Bağkur kapsamında ödenmemiş prim borcunuzun olmaması, Ayrıca Genel Sağlık Sigortası kapsamında da prim borcunuzun olmaması), gerekmektedir.
  • Emzirme yardımı baba sigortalı, anne ev hanımı ise baba adına ödenir. Anne kendisi sigortalı ya da bağkurlu ise anne adına ödenir.

Önemli Not: İşten ayrılmış olsanız bile çocuğunuzun işten ayrılış tarihinizden itibaren 300 gün içerisinde doğması ve doğum tarihinden önceki 15 ay içerisinde en az 120 gün sigorta ya da bağkurunuzun olması halinde emzirme yardımından yine yararlanma hakkınız var.

Emekli çalışan emzirme yardımı alabilir mi?

Emekli olduktan sonra Sosyal Güvenlik Primine tabi olarak 4a ssk kapsamında çalışmaya devam ediyorsanız emzirme yardımından siz de yararlanabilirsiniz.

2019 SGK Emzirme yardımı ne kadar?

2019 yılı için ödenen emzirme yardımı tutarı 133,00 T.L. Her yıl yaklaşık olarak %10 civarında bir artış gerçekleşmektedir.

Memur SGK’dan Emzirme Yardımı alabilir mi?


Devlet memurlarına Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emzirme yardımı ödenmez. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere emzirme yardımı SGK tarafından ssk ve bağkur kapsamındakilere ödenir.

Emzirme yardımı kaç ay alınır?

Emzirme yardımı bir defaya mahsus olarak ödenir. Her ay ödenmez.

Emzirme yardımı için başvuru nereye, nasıl yapılır, gerekli evraklar nelerdir? Ödeme hangi bankaya yapılır?

Emzirme yardımı alabilmeniz için doğumun gerçekleştiği hastane tarafından elektronik ortamda analık emzirme raporunun girilmesi gerekmektedir. Hastane tarafından raporun girilmesi üzerine rapor en son çalışmanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda gider. Çocuğunuzun nüfus kaydınızı da yaptıysanız ve rapor hastane tarafından eksiksiz girildiyse emzirme ödemeniz SGK tarafından ödenir ve doğum tarihini takip eden ayın 8-14’ü arasında ödemeniz Ziraat Bankası’na gönderilir. Eğer eksiklik olursa SGK ödeme yapamaz. Bundan dolayı çocuğu nüfusa kaydettikten sonra emzirme yardımı ödeneğini teyit için bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğramanızda yarar olacaktır. Başvuru esnasında yanınızda bir evrak bulundurmanıza gerek bulunmamaktadır.


emzirme yardımı

Zaten çocuğun nüfus kaydının ardından sağlık provizyonunun başlatılabilmesi için SGK’ya uğramanız gerekiyor. Uğramışken emzirme yardımı ödemesini de sorarsınız. Yeni doğan çocuğun SGK kaydı nasıl yapılır başlıklı yazımızda çocuğun SGK sistemine nasıl kaydedildiği konusunda bilgi edinebilirsiniz. Ödeme işlemi tamamlandıysa ödemenizi ayın 8-14’ü arasında herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden kimliğiniz ile alabilirsiniz.

Emzirme yardımı emanete alındı görünüyor, nasıl alabilirim?

Diyelim ki SGK ödemenizi Ziraat Bankası’na gönderdi. Siz de ayın 8-14’ü arasında bankaya uğrayamadınız. Bu durumda ödemeniz SGK emanet hesaplarına alınır. Emanete alınan SGK emzirme yardımı ödemesini banka hesabı tanımlayarak geri alabilirsiniz. Emanete alınan SGK rapor parası nasıl alınır başlıklı yazımızdan ödemenizi nasıl geri alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Emzirme yardımı başvuru süresi nedir, zamanında almamıştım şimdi alabilir miyim?


Emzirme yardımı için zaman aşımı süresi çocuğun doğum tarihinden itibaren 5 yıldır. Eğer emzirme yardımınızı almadıysanız ve gerekli şartları da sağlıyorsanız doğum tarihinden itibaren de 5 yıllık süre dolmadıysa bu yardımdan yararlanabilirsiniz.

Emzirme yardımı haricinde anne/babaya ödenen doğum yardımları nelerdir?

Emzirme yardımı haricinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bir defaya mahsus doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır. Bu yardımdan;

  • Çalışan/çalışmayan şartı aranmadan herkes yararlanmaktadır.
  • Bu yardım 15 Mayıs 2015 tarihi ve sonrasında doğan çocuklar için ödenmektedir.
  • Memurlara yalnızca bu yardım ödenmektedir.
  • Bu yardımı alabilmek için memurlar kendi kurumlarına, diğer çalışanlar da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ya da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine başvuru yapabilmektedir.
  • 2019 yılı itibariyle doğum yardımı ödemesi birinci çocuk için 300,00 T.L. , ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve üzeri çocuklar için de 600 TL olarak anne adına ödenmektedir. Ödemeler PTT’ye gönderilmektedir. Bu tutarlar her yıl yeniden değerleme oranında artacaktır.
  • Doğum yardımı ödemesi için doğum yardımı talep formu, anne ve çocuğa ait kimlik fotokopisi ile başvuru yapmanız gerekir.

M.İkbal YILDIZ | CEO

Muhammet İkbal YILDIZ, ülkenin en iyi yazarlarından biridir. Halen haberler23.com yerel gazetesinde yazarlık yapmakta, iyi bir teknoloji uzmanı ve bilgisayar mühendisidir. Psikoloji dalında 35 sertifikası ile her türlü insanın algılayacak ve yorumlayacak tecrübeye sahiptir. Kimya, Matematik bölümleri okumuş ve Gürcü dili de bilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir