Ekosistem Nedir?

Yırtıcılık, parazitizm, rekabet, sembiyoz gibi süreçler yoluyla kendi aralarında etkileşime giren, enerji ve besin döngülerinin bir parçası haline gelen, türler kümesidir.

Bir ekosistem, bitkilerin, hayvanların ve diğer organizmaların yanı sıra hava ve toprak parçasının bir yaşam balonu oluşturmak için birlikte çalıştığı bir coğrafi alandır.

Bağlılık İlkesi

Bir ekosistemdeki her faktör doğrudan veya dolaylı olarak diğer faktörlere bağlıdır. Bir ekosistemin sıcaklığındaki bir değişiklik, genellikle oradaki bitkileri etkiler. Yemek ve barınak için bitkilere bağlı olan hayvanların, değişikliklere uyum sağlaması, başka bir ekosisteme taşınması veya yok olması gerekir.


ekosistem

Döngüsü

Ekosistemler çok büyük veya çok küçük olabilir. Gelgit havuzları, gelgit dışarı çıkarken okyanusun bıraktığı göletler, minik ekosistemler örnektir. Gelgit havuzları, besin oluşturmak için fotosentezi kullanan bir tür yosundur. Abalone gibi su bitkileri deniz yosununu yer. Deniz yıldızları gibi etoburlar da gelgit havuzunda deniz tarağı, midye gibi diğer hayvanları yer.

Gelgit havuzları değişen okyanus suyu seviyesine bağlıdır. Deniz yosunu gibi bazı organizmalar, gelgit içindeyken ve havuz doluyken, su ortamında gelişirler. Hermit yengeçleri gibi diğer organizmalar su altında yaşayamazlar, düşük gelgitlerin bıraktığı sığ havuzlara bağımlıdırlar.


ekosistem nedir

Ekosistem Çeşitleri Nelerdir?

1. Orman Ekosistemleri: İklim türlerine göre tropikal, ılıman veya ılık olarak sınıflandırılmaktadır.

2. Otlak Ekosistemleri: Çayırlarda, savanlarda ve bozkırlarda farklı türlerde otlak ekosistemleri bulunur.

3. Çöl Ekosistemleri: Ortak tanımlama özelliği, yılda 25 santimetreden az veya 10 inçten az yağış oranıdır.

4. Tundra Ekosistemleri: Çöllerde olduğu gibi, sert bir çevre tundrada ekosistemleri karakterize eder.


5. Tatlısu Ekosistemleri: Akarsularda, nehirlerde, su kaynaklarında, göletlerde, göllerde, bataklıklarda ve tatlı su bataklıklarında bulunabilir.

6.Deniz Ekosistemleri: Tatlı su ekosistemlerinden farklıdır; bunlar genellikle tatlı sudan farklı türler destekleyen tuzlu su içerirler.


M.İkbal YILDIZ | CEO

Muhammet İkbal YILDIZ, ülkenin en iyi yazarlarından biridir. Halen haberler23.com yerel gazetesinde yazarlık yapmakta, iyi bir teknoloji uzmanı ve bilgisayar mühendisidir. Psikoloji dalında 35 sertifikası ile her türlü insanın algılayacak ve yorumlayacak tecrübeye sahiptir. Kimya, Matematik bölümleri okumuş ve Gürcü dili de bilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir