Çocuk Parası Yardımı Ne Kadar?

Doğum yapan her anne çocuk parası alma hakkına sahiptir. Bu sebeple çocuk parası ne kadar sorusu önem kazanmaktadır. Yapılan her doğum da aynı çocuk parası alınmamaktadır. Bu sebeple çocukların sayısı, doğum sırası çocuk parası tutarında bir değişiklik göstermeye sebep olmaktadır. Bu nedenle bu parayı alacağınız zaman çocuğunuzun sırası, yaptığınız doğumda ki bebek sayısı oldukça önemlidir.

Çocuk Parası Ne Kadar?

Devlet her yıl çocuk parasında değişiklik belirtmektedir. Bu sebep ile her yıl değişen bu para o yıl doğum yapan annelere yılda ki değişime göre verilmektedir. 2018 yılı çocuk parası ne kadar bu konu hakkında oldukça net cevaplar vardır ve bu cevaplar yıllara göre değişmektedir.

Doğum yapılan çocuk sayısı ve çocuğun doğum sırasına göre bu rakam değişiklik gösterebilmektedir. Buna göre bu parayı almak için ilk şart çocuğun doğum tarihi 2015 yılından sonra olmalıdır. Diğer bir şart ise annenin Türk vatandaşı olmasıdır. Eğer bu iki şart da sağlamıyor ise bu parayı alma hakkınız yoktur.

  1. çocuk için 300 TL,
  2. çocuk için 400 TL,
  3. çocuk ve fazlası için 600 TL yeni doğan yardım parası ödenmektedir.

Ama bazı farklı durumlarda şanslı anneler için bu tutar değişmektedir. İkiz gebeliklerde ise verilen yeni doğan bebek yardım parası 1000 TL olarak belirlenmiştir.

Çocuk Parası Nereye Yatar?


Çocuk parası almak için ilk yapılması gereken olay, bu parayı almak için başvuru da bulunmaktadır. Başvuru ile ilgili şartları öğrenmek için çocuk parası nereden alınır yazımızı okumanızı öneririz. Bu yazımızda ki gibi işlemleri yaptıktan sonra çocuk parası alma hakkınıza sahip olmuş olacaksınız. Bu çocuk parası alabilmek için ise PTT Şubelerine gitmeniz gerekmektedir. Kimliğinizi vererek çocuk parası yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Daha detaylı bilgi almak için TIKLAYIN

Çocuk parası almak için bulunduğunuz şehirde ki Nüfus İl Müdürlüklerine başvurmanız gerekiyor. Bu başvuru işlemlerinden sonra yapmanız gereken sadece beklemektir. Yeni doğan çocuk parası en erken 15 gün de hesabınıza yatacaktır. Fakat bulunduğunuz dönemde ki yeni doğan sayısı ve yoğunluğa göre bu süre uzayabilmektedir. Ama maksimum olarak belirtilen yeni doğan çocuk parası alma süresi ortalama olarak 45 gün olarak belirlenmiştir. Bu süre zarfında para hesabınıza yatacaktır.


M.İkbal YILDIZ | CEO

Muhammet İkbal YILDIZ, ülkenin en iyi yazarlarından biridir. Halen haberler23.com yerel gazetesinde yazarlık yapmakta, iyi bir teknoloji uzmanı ve bilgisayar mühendisidir. Psikoloji dalında 35 sertifikası ile her türlü insanın algılayacak ve yorumlayacak tecrübeye sahiptir. Kimya, Matematik bölümleri okumuş ve Gürcü dili de bilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir