Çocuk Parası Sorgulama (Doğum Parası Sorgulama)


Çocuk parası sorgulama ve zamanını öğren, doğum parası sorgulama yaparak paranın ne durumda olduğunu ve yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer çocuk parası sorgulama işlemi yapıyorsanız büyük ihtimalle çocuk parası başvuru işlemlerini yapmış olduğunuz anlamına gelmektedir. Bu sebeple yapmanız gereken tek şey aşağıda ki işlemleri yaparak paranın ne durumda olduğunu öğrenmektir. Bu işlemleri yaparak çocuk parasının yatıp yatmadığını veya ne durumda olduğunu öğrenebilir ve buna göre planlarınızı yapabilirsiniz.

Çocuk Parası Sorgulama

Yeni doğmuş bebekler için devlet tarafından ödenen çocuk parası yattı mı öğrenmek için yapmanız gereken iki seçenek vardır. Bunlardan birini uygulayarak çocuk parası yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Bu seçenekler aşağıda verilmiştir. Bunlardan herhangi birini uygulayarak paranın hesabınıza yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

Çocuk parası ne kadar ile ilgili bilgi almak için TIKLAYIN

e-Devlet Üzerinden Sorgulama

Çocuk parası hesabınıza yatıp yatmadığını öğrenmek için yapmanız gereken e-Devlet kapısı hesabınıza girmeniz gerekmektedir. Eğer e-Devlet şifreniz bulunmuyor ise, size ait nüfus cüzdanı ile birlikte bir defaya mahsus postanelerden ödeyeceğiniz 2 TL karşılığında şifre alabilir ve e-Devlet sistemine giriş sağlayabilirsiniz. Şifreniz ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ile birlikte sisteme giriş yaparak ödemeler kısmında doğum parası yatıp yatmadığı hakkında net bir bilgi alabilirsiniz.

PTT Şubelerinden Sorgulama

PTT Şubeleri çocuk parası hesabınıza yatıp yatmadığı konusunda bilgi alabilirsiniz. Size en yakın herhangi bir postaneye uğrayarak bu konu da net bir bilgi alabilir ve çocuk parası yattı mı bilgi alabilirsiniz. Bilgi almak için size ait yanınızda kimlik olması gerekmektedir. Yoksa bilgi verilmeyecektir.

Çocuk parası nereden alınır ile ilgili bilgi almak için TIKLAYIN

Alo 170 ile Sorgulama

Telefon dan 170 tuşlayıp aramaya bastığınız zaman karşınıza Çalışma ve Soysal Güvenlik Bakanlığına ait çağrı merkezi ile iletişim sağlamış olacaksınız. Bu çağrı merkezinden çocuk parası ile ilgili her bilgiyi alabilirsiniz. Eğer çocuk parası 1 ile 2 ay içerisinde yatmadı ise arayarak çocuk parası ne durumda, hangi aşama da ve neden hesabınıza yatmadığını sorarak bilgi alabilirsiniz.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Çocuk parası almak için bulunduğunuz şehirde ki Nüfus İl Müdürlüklerine başvurmanız gerekiyor. Bu başvuru işlemlerinden sonra yapmanız gereken sadece beklemektir. Yeni doğan çocuk parası en erken 15 gün de hesabınıza yatacaktır. Fakat bulunduğunuz dönemde ki yeni doğan sayısı ve yoğunluğa göre bu süre uzayabilmektedir. Ama maksimum olarak belirtilen yeni doğan çocuk parası alma süresi ortalama olarak 45 gün olarak belirlenmiştir. Bu süre zarfında para hesabınıza yatacaktır.

Yeni doğan çocuk parası ile ilgili bilgi almak ve çocuk parası nereden alınır yazısını tıklayarak bu konu da detaylı bir şekilde bilgi alabilir ve doğan çocuklarınız için para alabilirsiniz.One Reply to “Çocuk Parası Sorgulama (Doğum Parası Sorgulama)”

  1. Geri bildirim: Çilem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir