Çocuk Parası Ne Zaman ve Nereye Yatar?

Yeni çıkarılan kanuna göre çocuk parası doğum yapan her anneye verilmektedir. Buna göre çocuk parası ne zaman yatar ya da çocuk parası nereye yatar gibi sorular sorulmaktadır. Bu soruların cevaplarını konumuzda sizler için hazırladık ve detaylı bir şekilde size cevaplarınız vermeye çalışacağız. 15 Mayıs 2015 yılında çıkarılan kanuna göre bu tarih den sonra doğan çocuklar için devlet her aileye yardım parası ödemektedir. Bu yardım tutarı bebek doğum sırasına ve adedine göre de değişmektedir. Bu konu da bilgi vermek gerekir ki çocuk parası 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğan çocuklar için verilmemektedir. Kanun tarihinden sonra doğacak çocuklar için bu para alınabilmektedir.

Çocuk Parası Nedir?

Her yeni bir doğum yapan anne doğan çocuk için parası alma hakkına sahiptir. Her çocuk için sadece bir kere alınabilen paradır. Eğer anne doğum esnasında veya doğumdan kısa bir süre sonra vefat etti ise bu parayı baba alabilir. Çocuk parası birinci çocuk için 300 TL, 2. çocuk için 400 TL ve 3 ve daha fazlası için her doğan bebek için 600 lira olarak belirlenmiş ve devlet tarafından ödenmektedir. Bu belirtilen çocuk parası çıkarılan yasa tasarısının tarihi olan 15 Mayıs 2015 yılından sonra bebeğin doğmuş olması gerektirir.

Çocuk Parası Nereye Yatar?

Çocuk parası almak için ilk yapılması gereken olay, bu parayı almak için başvuru da bulunmaktadır. Başvuru ile ilgili şartları öğrenmek için çocuk parası nereden alınır yazımızı okumanızı öneririz. Bu yazımızda ki gibi işlemleri yaptıktan sonra çocuk parası alma hakkınıza sahip olmuş olacaksınız. Bu çocuk parası alabilmek için ise PTT Şubelerine gitmeniz gerekmektedir. Kimliğinizi vererek çocuk parası yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Çocuk parası almak için bulunduğunuz şehirde ki Nüfus İl Müdürlüklerine başvurmanız gerekiyor. Bu başvuru işlemlerinden sonra yapmanız gereken sadece beklemektir. Yeni doğan çocuk parası en erken 15 gün de hesabınıza yatacaktır. Fakat bulunduğunuz dönemde ki yeni doğan sayısı ve yoğunluğa göre bu süre uzayabilmektedir. Ama maksimum olarak belirtilen yeni doğan çocuk parası alma süresi ortalama olarak 45 gün olarak belirlenmiştir. Bu süre zarfında para hesabınıza yatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir