Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

Çocuk parası kaç yaşına kadar ödenir, oldukça önemli konulardan biri, tüm merak edilen soruları sizler için araştırdık…İşte tüm detaylar…

Devlet tarafından çocuğu olan ailelere verilen bir yardım tutarıdır. Çocuk parası kaç yaşına kadar ödeniyor ya da çocuk parası ne kadar süre ödenir. Bu yardım tutarı maaşa ek olarak verilen asgari geçim indirimi diğer ismi ile AGİ’ye ek olarak dahil edilen paradır. Bu para memur ailelerin çocukları için 3 aylık periyotlarla maaşa ek olarak yansıtılmaktadır. Bu çocuk parası her zaman alınacak mı yoksa çocuk için ailenin bir süre alıp daha sonra alamayacağı mı konusunda bilgi vereceğiz.

İlk olarak bu çocuk parası nedir bu konu da küçük dahi bilgi sahibi olmamız gerekiyor. İki çeşit çocuk parası bulunmaktadır. Bunlardan birisi memur maaşlarına eklenen her çocuk için para, diğeri ise de yeni doğan çocuk parası olarak bilinmektedir.

Çocuk Parası Kaç Ayda Bir Yatıyor?

Memur maaşlarına ek olarak ödenen çocuk parası aylık periyotlarla hesaba yatmamaktadır. Bu çocuk parası çocuğunuzun doğduğu gün üzerinden 3 er aylık periyotlar ile ödenmektedir. Bunu daha iyi anlamak için aşağıda bir örnek hazırladık. Buna göre çocuğun doğum tarihini 6 Eylül 2018 hesaplar isek aşağıda ki tabloya göre çocuğunuz için maaşınıza ek olarak ödeme yapılacaktır.

  • 6 Ocak 2019 tarihinde birinci ödeme dönemi
  • 7 Nisan 2019 tarihinde ikinci ödeme dönemi
  • 7 Temmuz 2019 tarihinde üçüncü ödeme dönemi
  • 6 Ekim 2019 tarihinde dördüncü ödeme dönemi olarak ödeme almanız gerekmektedir.

Oku Doğum Parası Nereden Alınır?

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödeniyor?

Devletin düzenlediği kanunlara göre,

  • Devlet kız çocukları için bu çocuk yardımı ücretini kız çocuğunun evlenene dek yada çocuğun herhangi bir sigortalı işe girene kadar bu parayı memurun maaşına ek olarak vermektedir.
  • Devlet erkek çocuklar için ise 25 yaşına kadar çocuk parası ödemesi yapmaktadır. Eğer çocuk sigortalı olarak işe girerse bu çocuk parası o şartlar altında kesilmektedir.

Oku Çocuk Parası Ne Kadar?

Çocuk Parası Nedir?


Evlilik akdi gerçekleştikten sonra doğan çocuklar için devlet çocuk parası vermektedir. Eğer evlilik dışı bir çocuk doğurdunuz ise Alo 170 – Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezini arayarak bu konu da bilgi alabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için ise çocuk parası nedir konulu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çocuk parası ile ilgili gelişmeleri sitemizde takip edebilirsiniz. Çocuk parası kaç yaşına kadar ödenir konusu hakkında belirttiğimiz gibi detaylı bir şekilde bilgi verilmiştir.

Güncelleme: 16.6.2019


M.İkbal YILDIZ | CEO

Muhammet İkbal YILDIZ, ülkenin en iyi yazarlarından biridir. Halen haberler23.com yerel gazetesinde yazarlık yapmakta, iyi bir teknoloji uzmanı ve bilgisayar mühendisidir. Psikoloji dalında 35 sertifikası ile her türlü insanın algılayacak ve yorumlayacak tecrübeye sahiptir. Kimya, Matematik bölümleri okumuş ve Gürcü dili de bilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir