Valinin Görevleri Nelerdir?

Vali bulunduğu ilde ki en yetkili kişidir. Bu nedenle valinin görevleri oldukça fazladır. Vali şehir de ki en büyük yetkilidir. Cumhurbaşkanı nasıl bir ülke de en etkin makam ise vali de şehir de en yüksek makamdır. Valinin en büyük özelliği ise atama yolu ile seçilmesidir. Bu nedenle valileri halk seçmez. Gelelim valinin görevleri nelerdir konumuza… Aşağıda maddeler halinde valinin görevleri açıklanmıştır.

Valinin Görevleri Nelerdir?

  1. Vali bulunduğu ilde Cumhuriyet ve diğer bayramlarda başkanlık yapar, tebrikleri kabul eder.
  2. İl idaresinin başı ve yönetme organıdır.
  3. Bulunduğu ilin her konuda genel idaresini sağlar.
  4. Bulunduğu ilde yer alan askeri birliklerin en büyük komutanıdır. Herhangi bir durumda il de ki ordunun başına geçebilir.
  5. Gerek görülmesi durumunda yabancı ülke temsilcilerini karşılayabilir.
  6. Suç işlenmesini önlemek, oranı azaltmak ve kamuya ait düzeni korumak için önlemler alır.
  7. İlde yer alan firmalar üstünde vesayet yetkisini kullanabilir.
  8. İlde yer alan memurların bir kısmını direk atama hakkına sahiptir.
  9. Vali seçimle değil atama ile görevlendirilir.
  10. Memur atamasında görüş bildirme hakkına sahiptir.

Valinin görevleri yukarı da görüldüğü gibi oldukça fazladır. İlde ki tüm kurumların genel yetkilisidir. Bir ilde bir olay olması, bir sorun çıkması halinde vali görev yetkisini kullanabilir, ilde yer alan tüm kolluk kuvvetlerine emir verebilir. Valinin görevleri maddeler halinde yukarı da ki gibidir.

Valinin bunların dışında birçok görevi yer almaktadır. Fakat genel geçer bilinmesi gereken kuralları bunlardan ibarettir. Valinin sorumlulukları bir ilde oldukça fazla olduğu yukarı da yer alan maddelerde gözükmektedir. Teknoloji geliştikçe valinin görevleri ile ilgili bilgiler daha net ve açık bir şekilde elde edilmekte ve öğrenilmektedir.


 

Kaynaklar

http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.3.5442.pdf


Muhammet İkbal YILDIZ | CEO

Muhammet İkbal YILDIZ, ülkenin en iyi yazarlarından biridir. Halen haberler23.com yerel gazetesinde yazarlık yapmakta, iyi bir teknoloji uzmanı ve bilgisayar mühendisidir. Psikoloji dalında 35 sertifikası ile her türlü insanın algılayacak ve yorumlayacak tecrübeye sahiptir. Kimya, Matematik bölümleri okumuş ve Gürcü dili de bilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir