Teknolojinin Yararları Nelerdir?

Hayatımız her zaman gelişmekte olup ve teknolojinin yararları nelerdir hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor, bu nedenle günümüzde insanların isteyerek ya da istemeyerek maruz kaldığı ve kullanmak zorunda olduğu bir araçtır. Teknoloji doğru kullanıldığı zaman hayatı kolaylaştırır, tüm yenilikleri yakından takip etmenize olanak sağlar, zamandan ve nakitten tasarruf etmenize yardımcı olur. Teknolojinin yararları nelerdir sorusu pek çok ebeveyn ve kişi tarafından merak ediliyor. Teknoloji yanlış kullanıldığında insanların gerçek hayattan uzaklaşmasına, gerçek ile sanal birbirine karıştırmasına neden olabilir. Bu ince çizgiyi doğru ayarlamak ve insanları bu konuda bilgilendirmek için çeşitli eğitim faaliyetleri düzenlenebilir.

Teknolojinin Yararları Nelerdir?

Teknoloji doğru kullanıldığı zaman oldukça faydalı ve yararlı bir araçtır. Teknolojinin yararları arasında insanların hayatını kolaylaştırmaya ve zamandan tasarruf etmeye yönelik faaliyetler bulunuyor. Özellikle de online alışveriş sitelerinin çoğalması, pek çok fatura ödemesinin, eğitimin İnternet üzerinden yapılabilmesi insanların hayatını büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Teknolojinin yararları kısaca insanların sosyal iletişiminin artması, kolay ödeme işlemlerinin yaygınlaşması, evden ya da iş yerinden İnternet üzerinden alışveriş yapılması ve uzaktan eğitim gibi pek çok konuda insanların temel ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlıyor.

Teknolojinin Yararları Maddeler Halinde

  1. Eğitim gelişmesinde büyük öneme sahiptir. Okullarda kullanılan akıllı tahtalar, dersin daha iyi ve kaliteli anlatılmasını sağlamaktadır.
  2. En önemli teknolojik alet ise matbaa diyebiliriz. Matbaaların kurulması eğitim ve bilimin gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. Bu sayede kitap sayıları artmış ve çok fazla kişiye ulaşma imkanı bulmuştur.
  3. Bulaşık, çamaşır yıkarken oldukça kolaylık sağlanır.
  4. Ağır işler, çok fazla güç harcanmadan hızlı ve kolay bir şekilde yapılır.
  5. Ulaşım teknoloji sayesinde oldukça hızlı ilerlemektedir.
  6. Dünyanın bir ucundan diğer ucuna görüşmek saniyeler içinde oluşmaktadır.
  7. Tıp alanının hızlı gelişmesini ve hastalıklara çözüm bulmasını hızlandırır.
  8. Teknolojinin önemi oldukça büyüktür. Evlerde kullandığımız bulaşık makineleri, çamaşır makineleri en büyük teknolojik aletlerdir.

 Teknolojinin En Bilinen Yararları

Teknolojinin yararları nelerdir sorusuna verilebilecek en doğru cevap, teknolojinin doğru kullanıldığı zaman insan hayatını önemli ölçüde kolaylaştırılmasıdır. Teknolojinin yararları kısaca insanların sosyal iletişiminin güçlendirilmesi, zamandan tasarruf etmesinin sağlanması, pek çok iş ve işlemlerini İnternet üzerinden halledip takip edebilmesi günümüzde pek çok kamu kurumunun ve firmanın da yaygın bir şekilde teknolojiyi kullanması ile mümkün bir hale geldi. Teknolojinin yararları bununla da sınırlı kalmıyor. Teknoloji, uzakları yakınlaştırıyor ve uzaktan eğitim faaliyetleri sayesinde çok yüksek maliyet gerektiren pek çok eğitimin çok daha uygun maliyetler ile yapılmasına olanak tanıyor.

teknolojinin yararları nelerdir


Bu sayede hem insanlar bulundukları şehirden başka bir şehre eğitim için gitmek ve düzenini bozmak zorunda kalmıyor, hem de eğitim faaliyetleri ciddi ölçüde azalıyor. Bu nedenle teknolojinin nimetlerinden yararlanarak çok daha güzel işler yapabilirsiniz. Artık herkesin elinde cep telefonu ve tablet bulunuyor. Bu nedenle teknolojiye ulaşmak ve bunu gerektiği gibi doğru bir şekilde ve yeteri kadar kullanmak sizin için de faydalı olacaktır

Teknoloji gelişmesi ile birlikte gün geçtikçe kaliteli ürünler üretilmektedir. Bu sebeple teknoloji sayesinde hayat şartları oldukça kolaylaşmaktadır. Bizler teknolojinin yararları hakkında bilgi sahibi olmak istiyoruz. Fakat teknoloji her gün gelişmekte olup, gün geçmeksizin de gelişmeye devam edecektir.

Bir bilgisayar mühendisi olarak teknolojinin yararları en iyi yukarı da şekilde açıklanabileceği düşüncesindeyiz. Teknoloji gün geçtikçe gelişmekte ve güncellemelere açık bir şekilde ilerlemektedir. Bugün ki teknolojinin yararları ilerleyen günlerde gelişme göstererek zarar halinde dönüşebilir. Atom bombası oldukça büyük bir teknolojik gelişmedir fakat Hiroşima’ya atom bombası saldırısı, II. Dünya Savaşı’nın son aşamasında 6 Ağustos 1945 Pazartesi saat 08:15’te Amerika Birleşik Devletleri’nin Uranyum-235 tipi atom bombası “Little Boy” (Küçük Oğlan) ile gerçekleştirdiği saldırıdır. Görüldüğü gibi yararları olduğu kadar insanların canlarına da zarar verebilmektedir.

Kaynaklar


https://teknolojininyararlari.com/
https://tr.wikipedia.org/wiki/Hiroşima%27ya_atom_bombası_saldırısı

Güncelleme: 10.02.2019


Muhammet İkbal YILDIZ | CEO

Muhammet İkbal YILDIZ, ülkenin en iyi yazarlarından biridir. Halen haberler23.com yerel gazetesinde yazarlık yapmakta, iyi bir teknoloji uzmanı ve bilgisayar mühendisidir. Psikoloji dalında 35 sertifikası ile her türlü insanın algılayacak ve yorumlayacak tecrübeye sahiptir. Kimya, Matematik bölümleri okumuş ve Gürcü dili de bilmektedir.

One Reply to “Teknolojinin Yararları Nelerdir?”

  1. Geri bildirim: Hasibe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir