Prime Esas Kazanç Nedir?

En çok sorulan sorular arasında yer alan prime esas kazanç nedir, prime esas kazançlar nelerdir ve en önemlisi ise prime esas olmayan kazançlar nelerdir sorularına bu konu da cevap verip, bu konu hakkında ki doğru görüşleri sizler için sunmaya çalışacağız. Prime esas kazanç; çalışanların çalışma ortamında sıkça duyulan bir terimdir. Özellikle emekli maaşının hesaplanması konusunda önemli bir unsurdur.

Prime Esas Kazanç Nedir?

Prime esas kazanç Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hizmet dökümünde karşımıza çıkan maaşın brüt kazancını tanımlayan kazanç tutarıdır. Maaş bordrosunda belirtilen brüt kazanç tutarı aslında prime esas kazanç demektir. Emeklilik hususunda baz alınan ve emeklilik maaşının hesaplanmasında oldukça işe yarar bir kavramdır. Brüt kazanç tutarının yani prime esas kazancın yüksek olması demek emeklilikte de yüksek maaş alınacağı anlamına gelir. Emeklilik maaşı hesaplanırken sigortalı olarak çalışılmaya başlanan ilk günden emeklilik dilekçesi verilen güne kadarki toplam prime esas kazanç tutarı her yılın yeni güncellenmiş katsayısıyla çarpılır ve toplam çalışma günü sayısına bölünür.

Prime Esas Kazançlar Nelerdir?

Asıl ücretler: Hizmetin karşılığı olarak işverenin nakden ödediği miktardır. Zaman birimine göre saatlik, günlük, haftalık ve aylık olabilmektedir. Aynı zamanda götürü ücretleri de asıl ücretler kapsamındadır. Zamanı belli olmayan bazı ücretlerde bu kapsamdadır. Kardan hisse şeklinde ödenen ücret, komisyon ücreti gibi ücretler zamanı belli olmayan asıl ücretlerdir.

Ücretin eklentileri: Primler, ikramiyeler, hakkı huzurlar (toplantı parası), eleman teminindeki güçlük zammı, kıdem zammı ücret eklentileri kapsamında yer almaktadır.

  •  İdare veya kaza mercilerince verilen karar gereğince yapılan ödemeler
  •  Diğer ödemeler
  •  Sigortalılara istirahatli iken ödenen ücretler
  •  Yıllık izin ücretleri
  •  İzin harçlığı

Verilen bu ücretler prime esas kazançlar kapsamında yer almaktadır. Dolayısı ile emeklilik durumunda emeklilik maaşı hesaplanırken bu prime esas kazanç türleri de hesaba katılır. Bunların dışında prime esas kazanç kapsamında olmayan kazançlar da vardır.

Prime Esas Olmayan Kazançlar Nelerdir?

Prime esas olmayan kazançlar kapsamında belirtilen ücretler gerekli şartları yerine getirmediği takdirde bu gruba girer. Yolluklar, ölüm, doğum ve evlenme yardımları, ayni yardımlar, kasa tazminatı ve iş riski zamları, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, avans olarak ödenen ücretler gerekli şartları sağlamadığı durumlarda Prime esas olmayan kazançlar grubuna dahildir.

prime-esas-kazanç-nedir

Prime Esas Kazanç Nasıl ve Nereden Sorgulanır?

E-devlet sorgulama sistemine TC kimlik numarasıyla kişisel giriş yapılıp sorgulama yapılabilir. E-devlet sistemine TC kimlik numarası ve PTT şubelerinden belirli bir ücret karşılığında alınan şifre ile giriş yapılmalıdır. E-hizmetler kısmına tıklanıp açılan sayfa üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu seçilmelidir. 4A ve 4C hizmet dökümüne bu sayfadan ulaşılmaktadır. Ekrana gelen dökümde kazanç bilgileri yer almaktadır ve buradan hareketle prime esas kazanç tutarı hakkında gerekli bilgilere ulaşılabilir.

M.İkbal YILDIZ | CEO

Muhammet İkbal YILDIZ, ülkenin en iyi yazarlarından biridir. Halen haberler23.com yerel gazetesinde yazarlık yapmakta, iyi bir teknoloji uzmanı ve bilgisayar mühendisidir. Psikoloji dalında 35 sertifikası ile her türlü insanın algılayacak ve yorumlayacak tecrübeye sahiptir. Kimya, Matematik bölümleri okumuş ve Gürcü dili de bilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir