İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış Kaç Gündür?

Merak edilen ilkbahar mevsimi kaç gündür, yaz mevsimi kaç gündür, kış mevsimi kaç gündür ve sonbahar mevsimi kaç gündür sorularıdır. Özellikle yeni yeni öğrenmeye başlayan ve öğrenme konusunda hevesli olan herkesin bilmesi gereken konular arasında yer alır, unutulmaması gerekir ki ülkemiz bir yıl içerisinde 4 mevsim yaşayan nadir ülkelerden biridir.

İlkbahar Mevsimi Kaç Gündür?

İçindekiler

İlkbahar aylarını ilk önce bilmek gerekir. Bu aylar Mart, Nisan, Mayıs ayıdır.

 • Mart: 31,
 • Nisan: 30,
 • Mayıs: 31  gün çekmektedir.

     Bu Mevsim:    31+30+31= 92 gün sürüyor.

Ülkemizde yaşanan mevsimler diğer ülkelerden farklı olduğu belirtilmiş ve bir gerçektir. Ekvatora uzaklık ve yakınlık bakımından ülkemizin her bir yeri aynı olmadığı için bu mevsim her şehir de aynı olmayabilir. Bunun en önemli etkilerinden biri de yüksekliktir. Neden denir ise eğer yükseklik arttıkça sıcaklık düşmektedir. Iğdır da hava çok sıcak iken hemen komşu şehir Erzurum da hava soğuk olabilir. Bu yükseklik ile alakalıdır.

Farklı bir örnek vermek gerekir ise Bursa deniz iklimi yaşarken Diyarbakır karasal iklim yaşar, bulunduğu bölge bakımından farklılıklar içerdiği için ülkemizin hemen hemen her şehri farklı durumlar gösterebilir. Ama ne kadar farklı olursa olsun mevsimler ülkemizin her yerinden oldukça benzer etki göstermektedir. Yukarı da yer verilen hesaplama bilgisine göre ilkbahar 92 gün sürmektedir kanısına varılır ve bu ay süresi her zaman sabittir. Bu genel kültür bilgisi olarak ele alınabilir ve de faydalanmak isterseniz yararlanabilirsiniz.

Yaz Mevsimi Kaç Gündür?

Yaz aylarını ilk önce bilmek gerekir. Bu aylar Haziran, Temmuz, Ağustos, Nisan, Mayıs ayıdır.

 • Haziran:30 gündür.
 • Temmuz:31 gündür.
 • Ağustos:31 gündür

     Bu Mevsim:    30+31+31= 92 gün sürüyor.

Yaz mevsimi özellikle öğrenci kesimi için oldukça önemli mevsimlerden biridir. Okulun olmadığı yaz tatili adı verilen bu tatilin başladığı ve bugünlerde hiç ders çalışmaması planlanan günler dizisidir. Bu nedenle ülkemizde yaz mevsimi oldukça sevilir. Tatile gidilir, pikniğe gidilir, denize gidilir, uzak akrabalara tatile gidilir. Yaz mevsimi geçmişte unutulmayan yıllar arasında yer alır. Bu nedenle yaz mevsimi hayatımızda büyük anıları barındırır. Buna göre yaz 92 gün sürmektedir. Bugün arttı veya yarın azaldı gibi bir ihtimale yer yoktur.

Sonbahar Mevsimi Kaç Gündür?

Sonbahar aylarını ilk önce bilmek gerekir. Bu aylar Eylül, Ekim, Kasım ayıdır.

 • Eylül:30 gün çekmektedir.
 • Ekim:31 gün çekmektedir.
 • Kasım:30 gün çekmektedir.

     Bu Mevsim:    30+31+30= 91 gün sürüyor.

Okulların başladığı aydır bu ayın ilk ayı. Eylül 15 dedi mi okul başlar. Artık yaz tatili bitmiştir, kimine göre güzel geçmiş kimine göre ise kötü.. Bu aylar yaprakların döküldüğü tüm yeşilliğin yok olup yerini sarı bir görüntü kaplamaktadır. Bu yaşlanmanın ifadesidir. Ağaçlar yer yıl açarlar büyürler yıl bitiminde tamamen yok olurlar, ne zaman ilkbahar gelirse o zaman varlıkları devam gösterir. Eylül ayında doğanlar başak burcu olur, ayın verdiği sessizlik, sakinlik içlerini kaplar. Oldukça uysal olurlar. Eylül ayı ile başlayan bu ay Kasım ayı ile biter ve Aralık ayı başladığı zaman yerini kışın ağır ve gaddar soğuk havalarına yerini bırakır. Buna göre sonbahar 91 gün sürmektedir.

Kış Mevsimi Kaç Gündür?

Kış aylarını ilk önce bilmek gerekir. Bu aylar Aralık, Ocak, Şubat ayıdır.

 • Aralık 31 gün sürer.
 • Ocak 31 gün sürer.
 • Şubat 28 gün sürer.(4 yılda bir kere 29 çekmektedir.)

    1.Bu Mevsim:    31+31+28= 90 gün sürüyor.

    2.Bu Mevsim:    31+31+29= 91 gün sürüyor.

Şaşırtıcı bir durum olabilir fakat bu kış ayı kaç gün sorusunun iki cevabı bulunur. Bu soruyu soran bir kişiye sormanız gereken en önemli bir soru yer alır, peki Şubat ayı kaç gün sorusu.. Bu soru oldukça önemlidir. Dünya yılı 365 gün 6 saatte tamamlamaktadır. Bu nedenle bu 6 saatler birleşerek 4 yıl da bir gün oluşturmaktadır. Ve bu bir gün ise Şubat ayına eklenir. Bu sebeple Şubat ayı üç yıl 28 bir yıl ise de 29 çekmektedir. Yılın en soğuk ayları bu aylardır. Aralık daha sakin olmakla birlikte Ocak ayı geldiği zaman kar yağması gereken zamandır, soğuğun en hissedilen ayıdır, Şubat ayında ise bu soğuk zamanla yok olmaya başlayacaktır.

Güncelleme: 17.08.2019

M.İkbal YILDIZ | CEO

Muhammet İkbal YILDIZ, ülkenin en iyi yazarlarından biridir. Halen haberler23.com yerel gazetesinde yazarlık yapmakta, iyi bir teknoloji uzmanı ve bilgisayar mühendisidir. Psikoloji dalında 35 sertifikası ile her türlü insanın algılayacak ve yorumlayacak tecrübeye sahiptir. Kimya, Matematik bölümleri okumuş ve Gürcü dili de bilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir