Cumalıkızık Köyü Gezilecek Yerler

Bursanın gezilecek yerleri arasında yer alan ve 2014 yılında UNESCO listesine alınan bu köye uğramadan Bursa dan gitmeyin. Bursa’da yer alan ve aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’nun en eski köyü olan Cumalıkızık köyü bu nedenle Osmanlı döneminden kalma pek çok tarihi eserlere sahiptir. Cumalıkızık köyü özellikle tarihi niteliği sayesinde 2014 tarihinde Unesco Dünya Mirası Listesine dahil edilmiştir. Bursa il merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunan Cumalıkızık köyüne şehir merkezinden kalkan özel halk otobüsleri ve dolmuşlar üzerinden yaklaşık 25 dakikada köye ulaşılabiliyor. Türkiye’nin en önemli tarihi köyü olan Cumalıkızık köyü bu sebeple her yıl onlarca turist tarafından ziyaret ediliyor.

Cumalıkızık Kahvaltı Sokağı

İçindekiler

Bol oksijenli havası ve daracık sokakları ile eşsiz bir gezi dönemi de sunan Cumalıkızık köyü dar ve tarihi sokakları ile kahvaltı konusunda oldukça ünlüdür. Özellikle sabah vakitleri gidilmesi gereken yerlerden biridir. Uludağ’ın eteklerinde kurulan 700 yıllık Osmanlı köyü olan Cumalıkızık köyünde eşsiz bir gezi dönemi geçirmek için site ile tanışabilirsiniz.

cumalıkızık kahvaltı
cumalıkızık kahvaltı ücreti kişi başı 25 TL

Kahvaltı sofrasında aklınıza gelebilecek tür de köy kahvaltısını tam da yansıtan yiyecekler bulunuyor. Ezine peynirinden Kars kaşarına, İzmir menemen den akla gelebilecek birçok yiyecek bulunmakta.

Cumalıkızık Gezilecek Yerler

Keşfedilmesi gereken doğal, tarihi, alışveriş merkezleri, restaurantlar hakkında geniş bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Göze hitap edici bu köyde en popüler kahvaltı ve yemek salonlarını keşfedebilirsiniz. Cumalıkızık köyü gezilecek yerler oldukça fazladır, eğer buraya gidip gezmek istiyorsanız kesinlikle bir gün ayırmanız gerekiyor.

Cumalıkızık Popüler Mekanlar

Cumalıkızık mevkinde en gözde kahvaltı salonları köye ulaştığınız anda sıra sıra sıralandığını görecek ve keyfe keder birine giderek kahvaltı yapabilirsiniz. Yer alan kahvaltı salonları arasında Niva Kahve, Arım Balım Kahvaltı Salonu, Fahriye Ablanın Sofrası, Tarihi Narlı Bahçe, Osmanlı Konağı Et Mangal ve daha pek çok alanları yakından inceleyebilirsiniz.

Uludağ etekleri ile vadiler arasında sıkışıp kalan köylere kızık adı verilmiştir. Diğer kızık köylerindeki köylülerin eskiden Cuma namazı için toplandığı yer olduğundan bu köyün Cumalıkızık adıyla anıldığı söylenir. Bir başka söylence de, Osman Bey’in köyün kurulduğu günün cuma günü olması sebebiyle bu köye “Cumalıkızık” adını vermiş olduğudur. Köy meydanında köy geçmişine ait eşyaların sergilendiği bir de müze (Cumalıkızık Etnografya Müzesi) bulunur.

cumalıkızık köyü
cumalıkızık köyü

Köyde, Haziran ayında “Ahududu Şenliği” yapılmaktadır. Ünlü “Cumalıkızık evleri” moloz taş, ağaç ve kerpiçten yapılır, genelde üç katlıdır. Üst katlardaki pencereler kafesli veya cumbalıdır. Ana giriş kapılarındaki kulplar ve tokmaklar dövme demirden yapılır. Evler sarı, beyaz, mavi, mor renklere boyalıdır. Evlerin arasında kaldırımsız, taş döşeli, çok dar sokaklar bulunur.

Kaynaklar

https://tr.wikipedia.org/wiki/Cumalıkızık
https://www.cumalikizik.com/
https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/bursa/gezilecekyer/cumalikizik-koyu

M.İkbal YILDIZ | CEO

Muhammet İkbal YILDIZ, ülkenin en iyi yazarlarından biridir. Halen haberler23.com yerel gazetesinde yazarlık yapmakta, iyi bir teknoloji uzmanı ve bilgisayar mühendisidir. Psikoloji dalında 35 sertifikası ile her türlü insanın algılayacak ve yorumlayacak tecrübeye sahiptir. Kimya, Matematik bölümleri okumuş ve Gürcü dili de bilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir