Anne Karnında Bebeği Neden Hıçkırık Tutar?

Gebelik zamanında, anne karnında bebeği hıçkırık tutabilir, peki anne karnında bebeği neden hıçkırık tutar? Cenin hıçkırık nedenleri? Bebek neden hıçkırır işte araştırılan soruların detayları..

Anne olmak hamilelik süreci ile başlayan bir görev ve sorumluluktur. Anne daha önce hiç görmediği sadece hissettiği, karnında taşıdığı bu varlık ile kendisinden haberdar olması ile birlikte diyaloğu başlamaktadır. Bu durumun kabullenilmesi ile birlikte birçok soru ve endişe anne ve babaların aklına düşmektedir. Her ne kadar bu endişenin anne ve baba tarafından yaşandığını söylesek de en büyük endişeyi anne yaşamaktadır.

Bu endişe bilhassa yeni anne olacaklarda daha fazla bulunmaktadır. Bu endişe sıklığı birden fazla hamile kalan yada daha doğru bur ifade ile daha önce doğum yapmış kişilerde daha az gözükmektedir. Bunun sebebi daha önce bu ve benzeri durumlar ile karşılaşmış olmasıdır. Daha önce bir doğum yapmış olan annenin de başına daha önceki doğumlarda gelmemiş durumlar endişe sebebi olabilir. Hatta bu endişe daha önceki doğumunda karşılaşmadığı bur durum olması sebebi ile daha fazla da olabilir.

Anne Karnında Hıçkırık

Her annenin yaşamadığı bazı annelerin yaşadığı bazı durumlar olmaktadır. Bu durumlardan biriside anne karnındaki bebeğin hıçkırması konusudur. Bu durum birçok anne ve babaya endişe vermektedir. Bu durumun önemli bir durum olduğunu düşünen anne ve babalar hastanenin yolunu tutmaktadır. Peki. Bu anne karnında bebeğin hıçkırması önemli bir durum mudur?  Çocuğa veya anneye her hangi bir zararı bulunmakta mıdır? Gibi sorular akıllara gelmektedir.

OKU Ultrasonda Bebek Ne Zaman Görülür?

Bu hıçkırığın sebebi amino sıvısından kaynaklanmaktadır. Bebeğin anne karnında bu sıvıyı yutması sonucunda bebekte hıçkırık oluşmaya başlar. Bu hıçkırığın temel sebebi diyaframda bulunan kasılmaların olmasıdır. Bu sıvının yutulması diyaframda kasılmalara sebep olmaktadır. Halk arasında bu hıçkırığın emme refleksini Kuvvetlendirdiği söylenmektedir. Bunu destekleyen her hangi bir bilimsel açıklama bulunmamaktadır.

anne karnında hıçkırık
anne karnında bebeği neden hıçkırık tutar

Bu Önemli Bir Sorun Mu?

Anne karnında bebeğin hıçkırması konusunun zararının olduğunu dile getiren bu güne kadar bir açıklama yapılmamıştır. Bu durum kesinlikle anne veya bebeğe zarar veren bir durum değildir. Bu konuda her hangi bir endişeye kapılmaya gerek bulunmamaktadır. Bu şirin durumu dinleyerek tadının çıkarılması daha güzel olacaktır.

M.İkbal YILDIZ | CEO

Muhammet İkbal YILDIZ, ülkenin en iyi yazarlarından biridir. Halen haberler23.com yerel gazetesinde yazarlık yapmakta, iyi bir teknoloji uzmanı ve bilgisayar mühendisidir. Psikoloji dalında 35 sertifikası ile her türlü insanın algılayacak ve yorumlayacak tecrübeye sahiptir. Kimya, Matematik bölümleri okumuş ve Gürcü dili de bilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir