Biyopsi Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Biyopsi sonucu kaç günde çıkar sorusuna verilebilecek en doğru cevap, istisnai durumlar dışında genel olarak 2 ile 4 gün arasında sonuçların çıktığını belirtmek olacaktır. Biyopsi sonuçlarının direkt olarak bağlı olduğu birim patoloji birimi olduğundan, bu birimin yoğunluğu da sonucun çıkış hızını etkileyecektir.

Biyopsi Nedir? Neden Yapılır?

Biyopsi, dokudan örnek alınarak, bu dokuların yapılarının mikroskop ile incelenmesi olarak açıklanabilir. Genel olarak, daha çok kanser teşhisinin kesin tanısını koymak için uygulanır. Akciğer biyopsisi, karaciğer biyopsisi, böbrek biyopsisi, tiroid biyopsisi gibi daha yoğunlukta uygulanan çeşitleri vardır.

Biyopsi yapılırken amaç, organda gelişmiş olan hastalıklar veya bu hastalıklara bağlı gelişen lezyonları belirlemek ve belirlenen bu lezyonlara mikroskobik inceleme yapılarak, hücrelerde veya dokularda meydana gelen tüm değişiklikleri içeren bilgilendirme raporunu almaktır.

Biyopsi sonuçları, biyopsinin yapıldığı organ yapısına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu sebeple biyopsi sonucunun kaç gün içerisinde belli olacağı organa da oldukça bağlıdır. Bazı durumlar da sonuçları 6 ile 8 gün arasında çıktığı da görülmektedir.

Biyopsi Süreci Nasıl İşler?


Biyopsi sonuçları ilk olarak bir patolog tarafından incelenir, bu inceleme çıplak göz ile yapılır daha sonra hastalıklı dokular saptandıktan sonra, bu alanlardan ufak örnekler alınır ve inceleme başlar. Bu incelemenin ardından ise sıra mikrotom ile bu dokular üzerinde belirli kesikler açarak, mikroskobik incelemeye almaktır. Mikrotom, dokularda çok derin ve ince kesikler alarak, mikroskopta daha rahat incelenmesine olanak sağlayan aletin adıdır.

Tüm bu biyopsi süreçleri kendi çapında, bir süre bekleme, inceleme ve raporlama süreçlerine sahip olduğundan biyopsi sonuçlarını almak da buna bağlı olarak ek zamanlara ihtiyaç duyabilir.

Bir önce ki yazımız olan şubat ayı kaç gün çeker adlı yazımızı okumanızı öneririz. Şubat ayı ile ilgili oldukça bilgi verici ve ilginç bilgiler yer almakta.


M.İkbal YILDIZ | CEO

Muhammet İkbal YILDIZ, ülkenin en iyi yazarlarından biridir. Halen haberler23.com yerel gazetesinde yazarlık yapmakta, iyi bir teknoloji uzmanı ve bilgisayar mühendisidir. Psikoloji dalında 35 sertifikası ile her türlü insanın algılayacak ve yorumlayacak tecrübeye sahiptir. Kimya, Matematik bölümleri okumuş ve Gürcü dili de bilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir