Anne Karnı Ne Zaman Belirginleşir?

Anne karnının büyümesi, gebelik döneminin belirtilerinden bir tanesidir. Ancak gebeliğin bu belirtisi ilk başlarda ortaya çıkan bir olay değildir. Çünkü embriyo o kadar küçüktür ki ultrason da bile 5-6 haftalık iken bebeğin yalnızca kesesi görünmektedir.

Bebeğin kalp atışları ise ancak 7-8 haftalık iken duyulmaktadır. Eğer hamileliğin ilk aylarında anne karnı büyüyor ise bu yüksek ihtimalle bebekten değildir. Genellikle ilk aylarda alınan kilolar anne adayının kendi aldığı kilolardır. Ayrıca karın şişliğinin sebebi gaz sıkıntısı da olabilir. (Ayrıntılı bilgi için bakınız->  ultrasonda bebek ne zaman görülür)

Gebelikte karın ölçüsü rahime (uterus) bağlıdır. Çünkü bebek rahmin içerisinde oluşmakta ve büyümektedir. Gebelikten önce rahimin yeri leğen kemiklerinin arkasındadır. Kısaca gebelikten önce rahim, karında hissedilmemektedir. Gebeliğin ilerlemesi ile birlikte rahim büyümeye ve yükselmeye başlar. Gebeliğin 12. haftasında rahim kasıkta bulunan tüy çizgisinin hizasına ulaşmış olur ve rahim ilk kez 12. haftada leğen kemiklerinin üstüne çıkar.

İşte bu sebep ile gebeliğin ilk üç ayında, anne adayının karın bölgesinde oluşan şişlik, bebekten dolayı değildir. Çünkü bu aylarda rahim henüz karın bölgesinde bile değildir. Bu durumu doktora kontrole gittiğiniz zaman ultrason cihazını karnınızın aşağısına tuttuğundan da anlayabilirsiniz.

Anne Karnı Ne Zaman Büyür?


Gebelik karnının dışarıdan bakıldığında belirgin şekilde büyümesi en erken 14 ile 16. haftalarda görülebilir. Bu da yaklaşık olarak 3,5- 4 aya tekabül etmektedir. Verilen bu rakamlar anne adaylarının yapısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak bu haftalar da bile ancak karın açıkken büyüdüğü tam olarak anlaşılabilir.

Kıyafetler giyinik iken; anne karnı çıktığı ancak 20. haftalara gelindiğinde belli olabilir. Bu da hemen hemen 5 aya tekabül etmektedir. Ancak bazı anne adaylarında anne karnı giyinik durumda iken 4- 4,5 aylıkken de belli olabilmektedir. Yukarıda da değinildiği gibi bu anne adayının yapısına bağlıdır.


M.İkbal YILDIZ | CEO

Muhammet İkbal YILDIZ, ülkenin en iyi yazarlarından biridir. Halen haberler23.com yerel gazetesinde yazarlık yapmakta, iyi bir teknoloji uzmanı ve bilgisayar mühendisidir. Psikoloji dalında 35 sertifikası ile her türlü insanın algılayacak ve yorumlayacak tecrübeye sahiptir. Kimya, Matematik bölümleri okumuş ve Gürcü dili de bilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir