2019-2020 Diyetisyenler Ne Kadar Maaş Alıyor?

Diyetisyen Maaşları Ne Kadar?

Gerek kamu kurumlarında gerekse özel sektörde oldukça büyük iş istihdamı bulunan diyetisyenlik günümüzde rağbet gören mesleklerden biridir. Bu nedenle diyetisyen maaşları oldukça değişkendir Diyetisyen olabilmek için üniversitelerin Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olmak yeterli olmaktadır. Diyetisyen olmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri ise diyetisyen maaşlarıdır. Diyetisyen maaşı kamuda çalışma ve özel sektörde çalışma bölgesine göre farklılık gösterebilmektedir. Tecrübeli ve mesleğinde deneyimli bir diyetisyen bu meslekte daha çok para kazanabilmektedir.

Diyetisyenler profesyonel sağlık görevlileri olarak anılmaktadır. Bundan dolayı ülkemizde de sağlık açısından büyük iş istihdamı bulunmaktadır. Sağlıklı bir yaşam sürmek için diyetisyene ihtiyaç duyarız. Her insanın kendine özgü olması gereken vücut ağırlığı vardır. Günümüzde en uygun beslenme şekli ile sağlıklı bir yaşam sürdürmek için diyetisyene başvurarak gerekli yardımı alabiliriz.

Diyetisyen Maaşları Ne Kadardır?

Ülkemizde en çok maaşı merak edilen meslek gruplarından olan diyetisyenlik meslekte ki tecrübelere göre değişkenlik göstermektedir. Tecrübeli bir diyetisyen devlet hastanesi maaşları kazancı 4 bin TL ila 6 bin TL arasında iken, meslekte yeni bir diyetisyenin başlangıç maaş fiyatı ise 2 bin ila 2.5 bin TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Her meslekte olduğu gibi diyetisyenlerin çalıştığı lokasyon ve bulunduğu konum itibari ile maaşları değişkenlik gösterebilir.

Diyetisyen maaşı ne kadar sorusuna verilebilecek en doğru yanıt devlet ve kamu ayrımı olacaktır. Hem kamuda hem de özel sektörde iş imkanı olan diyetisyenlik maaş farkı da gözlemlenmektedir. Diyetisyen maaşları uzman diyetisyen olunca da değişiklik gösterebilmektedir. Meslekte belirli bilgi birikimi olan kişiler meslekte ilerleyip uzman diyetisyen unvanını alarak uzman diyetisyen olabilir. Böylelikle uzman diyetisyen maaşı ne kadar sorusuna en uygun cevap ise 5 bin TL ila 10 bin tl arasında bir maaşları olduğu söylenebilir.

Diyetisyen Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?


Ülkemizde ve Dünya’da büyük itibari olan mesleklerin başında gelen diyetisyen olmak için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekilde sıralanmıştır;

  • Beslenme ve Diyetetik Lisans bölümünden mezun olmalıdır.
  • Lisans eğitimini başarılı bitirmiş olmalıdır.
  • Sabırlı ve özverili kişiliğe sahiptir.
  • Mesleğini seven her daim öğrenmeye alışık ve istekli olmalı.
  • Kendini ifade edebilme ve öz güven sahibi olmalıdır.
  • Sorumluluk sahibi olmalıdır.
  • Vücut analizi yapabilme şartları sağlanması gerekir.

Bu şartları yerine getiren diyetisyen adayları mesleğe ilk aşamadan başlayabilir. Diyetisyen olduktan sonra belirli tecrübe ve bilgi birikimi sağlayan kişiler istedikleri takdirde kendi ofislerini de kurarak işine devam edebilir. Diyetisyenlik sanıldığının aksine kilo vermeye yardımcı olan bir sağlık personeli değil, insanları en ideal kilo seviyesine getiren ve sağlıklı bir yaşam sürdürmesini sağlayan kişilere denilmektedir.

Diyetisyenlik İş Olanakları

Ülkemizde önü en açık mesleklerden olan sağlık sektöründe büyük iş açığı olan her zaman rağbet gören meslekler olarak diyetisyenlik gösterilir. Diyetisyen iş olanakları çok zengin bir branş olarak gösterilmektedir. Her konuda uzmanlaşabileceğiniz bu meslek dalında kendinizi de bu yönde geliştirmeniz mümkündür. Özellikle özel hastanelerde iş istihdamı bulunan ve bu doğrultuda özel hastane de çalışan diyetisyenlerin maaş konusunda daha fazla kazandıkları bir gerçektir. Bir tıp dalı olan diyetisyenlik sağlık meslekleri arasında stresi az ve rahat bir meslek dalı olarak bilinmektedir.

Diyetisyenlik büyük sorumluluk isteyen ve hastaların isteklerine cevap verebilecek olarak bilinen bir meslektir. Hal böyle olunca gerek özel sektörde gerekse kamu da diyetisyenlere ihtiyaç duyulmaktadır. Siz de diyetisyen olmak istiyorsanız bu hususlara dikkat ederek kendinizde bu özellikleri görüyorsanız, bu mesleği tercih edebilirsiniz.

Kapıcı Maaşı Ne Kadar?

Çocuk Parası Yardımı Ne Kadar?

Emzirme Yardımı Nasıl Alınır, Kimler Alabilir?


M.İkbal YILDIZ | CEO

Muhammet İkbal YILDIZ, ülkenin en iyi yazarlarından biridir. Halen haberler23.com yerel gazetesinde yazarlık yapmakta, iyi bir teknoloji uzmanı ve bilgisayar mühendisidir. Psikoloji dalında 35 sertifikası ile her türlü insanın algılayacak ve yorumlayacak tecrübeye sahiptir. Kimya, Matematik bölümleri okumuş ve Gürcü dili de bilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir